ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های عبادی و سیاسی این هفته خود به مسائلی از جمله بیکاری و معیشت، عید غدیر، خوزستان، عزاداری محرم،مناسک عبادی حج اشاره کردند.

گیلان با وجود منابع آبی دچار مشکل است

 آیت‌الله رسولی فلاحتی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه رشت در مصلی این شهر با اشاره به سالروز تصویب قانون نکبت بار کاپیتولاسیون و تصویب آن توسط نمایندگان سست عنصر مجلس ملی که عزت را از مردم ایران گرفت، اظهار کرد: کاپیتولاسیون یعنی مصونیت قضایی آمریکایی در خصوص هر جنایتی نسبت به مردم ایران، به این صورت که سگ آمریکایی را به مردم ایران ترجیح می‌دادند. 

وی با بیان اینکه امروز هیچ نماینده‌ای در مجلس به حمایت از آمریکا سخن نمی‌گوید چرا که صدای مرگ بر آمریکای مردم و مجلس بلند می‌شود، افزود: انقلاب اسلامی به مردم عزت را برگرداند و اجازه نداد تا چنین مسائلی به عزت ملت ایران خدشه وارد کند. 

امام جمعه رشت با اشاره به عظمت ملت ایران در انقلاب اسلامی که با تلاش فراوان ملت ایران نصیب این کشور شده، گفت: این انقلاب به بهانه و یا به راحتی به دست نیامده که برخی‌ها فکر می‌کنند با بزک کردن عده‌ای در رسانه‌های آن طرفی ها، می‌توانند به اهداف استعمارگری خود برسند، بدانند که ملت ایران سربلند خواب‌های خیالی آن‌ها را به کابوس تبدیل می‌کنند. 

وی با گرامیداشت سالروز اقامه اولین نمازجمعه بعد از انقلاب، نماز جمعه را پتکی بر سر یاوه‌گویان و خاری در گلوی بدخواهان این ملت دانست و بیان کرد: رسانه‌های بدخواه ملت ایران اتفاقات در کشورهای دیگر از جمله سیل و زلزله و خسارات ناشی از آن را نمی‌بینند و بزرگ نمایی نمی‌کنند اما منتظر می‌مانند تا کوچکترین اتفاق در ایران را بزرگ نمایی و مردم را ناامید کنند. 

ادامه واکنش ها به اعتراضات در خوزستان /توصیه ها درباره چینش کابینه رئیسی از تریبون نماز جمعه /هشدار درباره موج جدید کرونا در ایران

خطیب جمعه رشت با اشاره به عید غدیر در هفته پیش رو افزود: عید ولایت بزرگترین عید مسلمانان است و اگر مردم از فضیلت این عید بدانند به ذکر و دعا پرداخته و با تاسی از امام علی (ع) مسیر سعادت و عاقبت بخیری را طلب می‌کنند. 

وی به خشکسالی که مردم خوزستان و روستایی‌های غیور را دچار مشکل کرده اشاره و گیلان را با وجود منابع آبی دارای مشکل دانست و افزود: اینکه با تانکر به مردم روستا آب بدهند قابل تایید نبوده و مایع ناراحتی است چرا باید مسئولان کم کاری کنند و بعد از گذشت چندین سال با تانکر به مردم روستا آب داده شود؟! 

فلاحتی با اشاره به بسیج، ارتش و سپاه برای رفع مشکلات مردم خوزستان گفت: مردم این دیار در راه دفاع از میهن و انقلاب شهدای زیادی را تقدیم کردند و نباید بعد از گذشت این همه سال هنوز با کمبود آب مواجه شده و با تانکر آن‌ها برسد این کم‌کاری مسئولین به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. 

موضوع غدیر باید باعث وحدت بیشتر مسلمانان شود

حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز با اشاره به اهمیت رعایت تقوا گفت: تقوا زمینه لازم برای ظهور حقیقت وجودی انسان است و بدون تقوا استعدادهای الهی انسان امکان شکوفا شدن ندارد.

آل هاشم سپس به موضوع غدیر خم اشاره داشت و گفت: فرهنگ غدیر محور امنیت جهانی است و تا امنیت در جامعه حاکم نشود، فراهم کردن اقتصاد سالم ممکن نخواهد بود. مقام معظم رهبری می‌فرماید ماجرای غدیر فقط نصب جانشین برای پیامبر اکرم (ص) نبود بلکه در کنار نصب جانشین، توجه به مساله امامت بود.

ادامه واکنش ها به اعتراضات در خوزستان /توصیه ها درباره چینش کابینه رئیسی از تریبون نماز جمعه /هشدار درباره موج جدید کرونا در ایران

وی ادامه داد: پیامبر می‌فرماید روز عید غدیر برترین عیدهای امت من است و روزی است که خداوند، علی (ع) را به عنوان پرچمدار نصب کرده و روزی است که نعمت را بر امت من تمام کرده است. زنده نگه داشتن غدیر، زنده نگه داشتن اسلام است.نباید طرح مساله غدیر بر جدایی مسلمانان منجر شود بلکه باید موجب وحدت باشد. از روز غدیر تا روز مباهله باید همه جا جشن و سرور باشد.جشن‌های غدیر تا روز مباهله با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به صورت باشکوهی برگزار شود و هیئات دست به دست هم دهند تا این جشن‌ها به خوبی برگزار شود.

هشدار نسبت به افزایش شیوع ویروس کرونا در جامعه

آل هاشم به شیوع ویروس کرونا نیز اشاره کرد و گفت: اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود، تبریز به سوی وضعیت قرمز کرونایی می‌رود.

آل هاشم سپس به تشکیل دولت سیزدهم طی هفته‌های آتی اشاره کرد و افزود: مسائل اصلی مردم، بیکاری و معیشت طبقات ضعیف جامعه و مافیای وارداتی است که کمر تولید داخلی را می‌شکند. سیاست‌های داخلی کشور غلط است که جوان مبتکر را ناامید می‌کند.

وی ابراز داشت: تشکیل دولت جوان حزب اللهی یک ضرورت غیر قابل انکار است. راه تحول تشکیل دولت جوان مؤمن انقلابی است و جوانان نخبه و مؤمن و انقلابی باید وارد عرصه کار و اداره کشور شوند.

امام جمعه تبریز به جنگ رسانه‌ای دشمن نیز اشاره داشت و گفت: دشمنان تمرکز جنگ رسانه‌ای خود را علیه ایران گذاشته‌اند تا کشور را در آستانه انتقال دولت دچار التهاب ساختگی کنند. گرانی‌ها، بازار رها شده، قصه پر غصه آب در خوزستان نجیب و صبور از مصادیقی است که به خاطر غفلت‌ها و یا بی توجهی‌ها حاصل شده است.

وی ابراز داشت: دشمن این همه تبلیغ کرده بود که مردم پای صندوق‌های رأی نروند ولی مردم پای صندوق‌های رأی رفتند و دشمن عصبانی شد. آرزوهای استکبار از میوه‌های نشست وین بر باد رفته و اکنون آمریکا و اروپا باید بیش از پیش منتظر سیاست‌های نظام اسلامی بنشینند، انتظاراتی که دیگر هیچوقت برآورده نخواهد شد.

آل هاشم ادامه داد: شکل گیری یک هماهنگی مطلوب و هم افزایی بین قوای سه گانه و دستگاه‌ها، امید به کاهش مشکلات را در یک بازه زمانی معقول افزایش خواهد داد.

جشن‌های غدیرخم مردمی و باشکوه برگزار شود

آیت‌الله محمدرضا ناصری امروز در خطبه‌های نمازجمعه این هفته شهر یزد با تبریک دهه امامت و ولایت ، روز غدیرخم را عید مهم و اصلی مسلمانان ذکر کرد و افزود: باید با رعایت نکات بهداشتی به نحو مناسبی این عید با حضور پرشور مردم و جوانان برگزار شود.

وی با بیان اینکه جشن‌های عید  غدیرخم به هیچ وجه نباید کم‌رنگ برگزار شود ادامه داد: عید امامت و ولایت که در غدیرخم رقم خورد در تاریخ اسلام و مسلمانان از اهمیت خطیری برخوردار است .

امام‌جمعه یزد اظهار کرد: هرچند در آستانه ماه محرم هستیم ولی باید قبل از آن همه تلاش مردم و مسوولان برای برگزاری جشن‌های غدیرخم  در فضایی مناسب و سالم باشد.

ناصری به پنجم مردادماه، سالروز نخستین اقامه نمازجمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در تهران اشاره کرد و یاد و خاطر شهدای محراب را گرامی داشت.

ادامه واکنش ها به اعتراضات در خوزستان /توصیه ها درباره چینش کابینه رئیسی از تریبون نماز جمعه /هشدار درباره موج جدید کرونا در ایران

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد گفت: این آیین عبادی سیاسی باید با حضور گسترده مردم و نسل جوان و همراهی مسوولان به نحو مناسبی اقامه شود.

ناصری به دستاوردهای مختلف اقامه نمازجمعه در کشور اشاره کرد و گفت: خطبه‌ها و برنامه‌های نمازجمعه در طول سال موجب تقویت نظام و کشور و مایه ذلت استکبار جهانی است .

امام جمعه یزد با بیان اینکه کرونا هنوز ادامه دارد ضمن تاکید بر رعایت نکات بهداشتی از سوی آحاد مردم و همکاری با مسوولان به اهمیت برگزاری روضه‌  خانگی تاکید  کرد.

نمازجمعه در ۲۱ شهر و هفت روستای پرجمعیت استان یزد اقامه می‌شود.

مشکلات کشور با انتخاب مدیران کارآمد و برنامه‌ریز حل می‌شود

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» روز جمعه در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه در مصلی بیت‌المقدس اراک، افزود: ساماندهی به مشکلات کشور و عبور از شرایط دشوار کنونی نیاز به همت، حمایت و همبستگی ملی دارد.

وی اظهار داشت: مشکلات مردم جنوب کشور و خوزستان قابل درک است و با آنان همدرد هستیم و نیاز است که حلقه مدیریتی و کارشناسی کشور به سرعت راهکارهای اثربخشی را در ترمیم کمبود آب صورت دهند تا مردم این خطه در رنج و دشواری نباشند.

امام جمعه اراک گفت: ساخت سد بختیاری در جنوب کشور نیازمند ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری با ظرفیت ۲ و ۳ دهم میلیارد مترمکعب است تا پشتیبان سد دز و تولیدکننده برق باشد که در این راستا اقدامات اولیه  انجام شده و دولت جدید باید با اولویت پیگیر مراحل ساخت سد باشد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: حاکمیت خشکسالی شدید در سال جاری و کاهش ۵۲ درصدی بارندگی در قیاس با سال زراعی قبل چالش‌های جدی برای کشور به‌همراه داشته و سد کرخه که باید هفت میلیارد مترمکعب ذخیره منبع داشته باشد اکنون تنها حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و  با بازگشایی آب پشت این سد تنها برای  ۵۰ روز ذخیره آبی موجود است.

ادامه واکنش ها به اعتراضات در خوزستان /توصیه ها درباره چینش کابینه رئیسی از تریبون نماز جمعه /هشدار درباره موج جدید کرونا در ایران

آیت الله دری نجف آبادی افزود: اگرچه باید با اولویت برای کمبود آب خوزستان چاره‌اندیشی شود اما، نباید واقعیت را نادیده گرفت چراکه امسال خشکسالی است و همه استان‌ها با این پدیده درگیر هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: انتقال نفت خام به طول یک‌هزار کیلومتر از خلیج فارس به دریای عمان اقدام ارزشمند سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت است.

امام جمعه اراک در ادامه گفت: مناسک عبادی حج امسال برای دومین سال متوالی به دلیل شیوع کرونا  برگزار نشد که بخشی از این مسئله به همکاری نکردن آل سعود برمی‌گردد که با وجود قول همراهی با کشورهای مسلمان این مهم را دستخوش تعلل و اهمال کردند.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: حج از ارکان بزرگ دین اسلام است و نباید به این سادگی تعطیل شود.

وی  با اشاره به شیوع سویه خطرناک کرونا دلتا اظهار داشت: همه باید پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند و از دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز برای اقدامات موثر در مدیریت کرونا قدردانی می‌شود و مکان مصلی بیت‌المقدس اراک نیز برای کمک به درمان مبتلایان کووید ۱۹ آماده در  اختیار گذاشتن دانشگاه علوم پزشکی است.

ادامه واکنش ها به اعتراضات در خوزستان /توصیه ها درباره چینش کابینه رئیسی از تریبون نماز جمعه /هشدار درباره موج جدید کرونا در ایران

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند