بازارهای منتظر در روز پایان تیرماه، با یک چالش اساسی روبه‌رویند. با نزدیک شدن به روزهای آغازین دولت جدید به ریاست جمهوری ابراهیم رییسی، ابهامات کم کم کنار میرود و ترکیب دولت با تغییرات جدی و اساسی، چهره جدیدی به خود میگیرد. البته همسو با سیاست های احتمالی دولت در عرصه اقتصاد که با خوش بینی اغلب بازارها مواجه است، همچنان انتظار برای تعیین تکلیف نهایی در این باره موج میزند.

با این وصف بازارها علاوه بر پیگیری سیاست های اقتصادی دولت جدید، مسئله مهم مذاکرات وین در قالب احیای برجام را که تضمین کننده رفع تحریم هاست، به دقت رصد میکنند. این رویداد اما به مانند روی کارآمدن دولت جدید ابراهیم رییسی اگرچه با انتظار همراه است اما یک چالش و نگرانی را در بازارها بوجود آورده است.

پس از اینکه معاون سیاسی وزارت خارجه به طور رسمی اعلام کرد که مذاکرات وین در دولت بعدی دنبال میشود، عملا نشان میدهد کار احیای برجام در این دولت به نتیجه نرسیده و موکول به دولت بعد شده است. این در حالی است که سیاست های برجامی در دولت جدید قطعا متفاوت از دولت حسن روحانی خواهد بود. در چند روز گذشته هم اخبار جدیدی منتشر شده که نشان میدهد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین، امریکا قصد دارد سناریوی تشدید تحریم ها را دوباره در پیش گیرد.

متن کامل این گزارش را با تیتر «جهت ارز، مسکن، خودرو و سهام در هفته نخست مرداد» در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند