زاخارووا روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۱ گفت: گروه طالبان به عنوان شرکت کننده در مذاکرات بین افغانی اعلام شده است و روسیه در تماس با این گروه مطابق قطعنامه های شورای امنیت رفتار می کند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت گروه طالبان به عنوان یک سازمان در روسیه منع شده است، افزود: موضوع این است که روسیه بارها اعلام کرده که نه فقط حمایت نمی کند بلکه بر قاطعیت خود در مبارزه با تروریسم بین المللی و نفرت خود از هرگونه فعالیت تروریستی ازجمله گروه طالبان تاکید می کند.

زاخارووا گفت: یک نکته مهم دیگر این که گروه طالبان بخشی از گفت و گوهای بین افغانی است. گفت و گویی که شورای امنیت سازمان ملل خواستار آن شده است و در قطعنامه های شورای امنیت گروه طالبان به این صورت معرفی شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما در تماس با طالبان، این قطعنامه ها را اجرا و به عنوان یک کشور از ان حمایت می کنیم.

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با حملات گروه «طالبان» به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع این کشور را ناامن‌تر کرده است.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های روسیه، آمریکا تاکنون ۹۵ درصد نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و به همین دلیل گروه طالبان فعالتر شده و مناطق جدید در این کشور را به تصرف در آورده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بخش دیگر از سخنان خود گفت: اقدامات آمریکا در افغانستان در ۲۰ سال اخیر را به زحمت می توان منطقی خواند.

وی با بیان اینکه امروز ادعاهایی می شنویم مبنی بر اینکه عملیات نظامی آمریکا در افغانستان بطور منطقی پایان یافت. پایان این عملیات منطقی نیست و آمریکا در افغانستان شکست خورد و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این مورد در چند مناسبت در تاشکند و تاجیکستان به صراحت اعلام کرد.

ضمیرکابولوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان به تازگی در مورد روابط مسکو و گروه طالبان گفت: ما از هفت سال پیش وضعیت موجود افغانستان را پیش بینی می کردیم و بنابر این مذاکرات با طالبان را در دستور کار قرار دادیم.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند