نمره‌های پشت در اتاق استاد، خواهش و تمناها برای ناپلئونی پاس کردن، ریاضی و فرمول‌های بی سر و تهش و هزاران کابوسی که وقت و بی وقت به سراغ آدم می‌آیند تا واحدهای دانشگاهمان را برایمان شیرین‌تر کنند. از صبح تا شب دلشوره مشروط نشدن داریم، کله هایمان از شدت استرس کچل می شود.

شب‌های امتحان یکی بر فرق سر خود ما می‌زنیم یک سیلی هم به کتاب و روز بعدش هم عین آهو در برف می‌مانیم و به ورقه امتحان زل میزنیم. شما بگویید! آخر به این هم می‌گویند زندگی دانشجویی؟

اولش فکر میکردم همۀ دانشجویان جهان مانند ما با درس‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، اما زهی خیال باطل. برخی از دانشجویان آن سر جهان درس‌هایی را می گذارند که برای ما تقریبا شبیه کتاب داستان یا فیلم سینمایی است.

برخی از دانشگاه‌های مشهور جهان گرایش‌های عجیب غریبی دارند که آدم به رشته بودنشان شک می کند. چه میدانم لابد در فرنگ این رشته‌ها بازار کار دارند؟

برویم با زامبی‌ها قاطی شویم

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

مرده‌های متحرک که در فیلم‌ها می‌آیند و خرخره آدم را می‌جوند، یکی از گرایش‌های دانشگاهی پرطرفدار میباشند. آرنولد بلومبرگ، نویسنده کتاب زامبی‌ها از آن جایی که مطالعات گسترده‌ای در اساس این دوستان وحشتناک داشته، تصمیم گرفت تا رشته مطالعات زامبی‌ها را در دانشگاه «بالتیمور» تدریس کند. دانشجویان این رشته اکثر به دیدن فیلم‌های کلاسیک زامبی میپردازند و این جور که پیداست، خیلی بهشان سخت می‌گذرد.

چه می‌کنه این هری پاتر

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

مطمئنم خانم جی. کی. رولینگ موقع نوشتن داستان‌های هری پاتر فکرش را هم نمی‌کرده که کتاب هایش را در دانشگاه درس بدهند. در دانشگاه «دارهام» که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های انگلستان است، رشته‌ای به نام «هری پاتر و عصر افسون گری» تدریس میشود. هم اکنون فکر میکنید که مثلا می‌آیند وردهایی راکه هری پاتر میخواند و طرف را جزغاله میکرد، تدریس میکنند؟ کاملا درست حدس زدید. در این رشته دانشجویان شعبده بازی و جادوی وردها را یاد می‌گیرند و بعد هم کلاه‌های فارغ التحصیلی را به هوا می‌اندازند. فقط مانده ام این دوستان محل کارشان کجاست؟

رابین هود به یاری دانشجویان می‌شتابد

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

همان رابین هودی که در جنگل‌های شروود در حال جدال با داروغه بود، همین حالا یکی از واحدهای درسی رشته تاریخ آن هم در مقطع کارشناسی ارشد است. رشته رابین هود در دانشگاه «ناتینگهام» تدریس می‌شود. در رشته رابین هودشناسی آوازهای خوانده شده نقد و بررسی میشوند. در پایان دوره تحصیلی دانشجویان رابین هودشناسی در رابطه با آوازهای قهرمانان قرون وسطا تحقیق میکنند.

روزی درآوردن با شبح شگفت انگیز

تونی لارنس، مدرس دانشگاه «کاونتری» از کودکی عاشق بازی شبح شگفت انگیز بوده و دلش می‌خواسته شغلش احضار ارواح باشد. به همین علت تصمیم می‌گیرد که از طریق این بازی رشته‌ای با نام «روان شناسی تجارب استثنایی انسانی» تدریس کند تا دانشجویان نترس با شغل شریف احضار روح روزگار بگذرانند.

شیره درخت افرا گران است، غنیمت شماریدش

در ایران رشته مهندسی کشاورزی از آن دسته رشته‌هایی است که علاقه‌مندان به گل و گیاه آن را گزینه می کنند. اما برخی افراد می باشند که دوست ندارند درمورد هر گل و گیاهی بخوانند و علاقه بیش از اندازه‌ای به درخت افرا دارند. این دسته از افراد می‌توانند در دانشگاه «آلفرد» نیویورک پذیرش بگیرند و به طور تخصصی در رابطه با شیره درخت افرا تحصیل کنند. این شیره بسیار گرانقیمت است و نان دانشجویانش در روغن.

چاق شوید، چله شوید تا مطالعه تان کنند

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

شاید این یکی عمده بی راه هم نباشد، اما اگر بدانید که در دانشگاه جورج واشنگتن، کلاسی برپا می‌شود و چاقی را از لحاظ مفاهیم، ادبیات، فیلم، انسان شناسی و تاریخ مورد مطالعه قرار میدهند، شما هم مانند من به چاقی فکر خواهید کرد که مثلا در رابطه با ادبیات چاقی چه شعری می‌توان گفت؟

دکترای بیتلزشناسی دارم

طرفداران بیتلز دقت نمایید. در دانشگاه لیورپول واحدی ارائه میشود که دانشجویانش از صبح تا شب بیتلز گوش میدهند و تمام سختی کارشان این است که باید درک درستی از آهنگ‌ها و موسیقی بیتلز برسند. امتحانش هم بسیار ساده است. آهنگ‌های بیتلز را یک‌بار بنویسد. «۲۰ نمره»

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

با اسب هایتان درددل کنید

تا به حال دلتان خواسته وقتی اسبی را میبیند، با او حرف بزنید و از مشکلاتش باخبر شوید. بالاخره اسب‌ها هم دل دارند. یک نفر دلش برای این طفل معصوم‌ها سوخته و رشته «مطالعات اسب و سوارکاری» را در دانشگاه «Glyndwr» تدریس می‌کند.

عاشقان دیوید بکهام بشتابید

معرفی رشته های عجیب و غریب در دانشگاه های معروف دنیا

بچه که بودیم، می‌رفتیم از میدان منیریه تی شرت دیوید بکهام می‌خریدیم و شب‌ها هم از تنمان در نمی‌آوردیم. تصویر هایش را به دیوار اتاقمان می‌زدیم و چه خیال باقی‌هایی که نمی‌کردیم. در سال ۲۰۰۰ پروفسور الیس کشمور برای شیفتگان بکهام طرحی ارائه داد تا جماعتی به آرزوهایشان برسند. بله! رشته تحصیلی دیوید بکهام، آن هم در دانشگاه «استنفورد». دانشجویان این رشته با مطالعه زندگی این ستاره فوتبال اخلاق ورزشی را یاد می‌گیرند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند