آینده قیمتی نفت، پیشرفت بازسازی اقتصادی و تورم احتمالا عوامل مهمی هستند که روند قیمتی فلز گرانبها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در مورد بازسازی اقتصادی مقامات فدرال رزرو خوش‌بین هستند. آن‌ها معتقدند با وجود اینکه هنوز ۷ تا ۱۰ میلیون بیکار در اقتصاد وجود دارد، احتمالا در پاییز شاهد بهبود چشمگیر وضعیت بازار کار خواهیم بود. بسیاری از مقامات فدرال رزرو همچنان بر موقتی بودن تورم تاکید دارند و عنوان می‌کنند که به محض اینکه اقتصاد آماده باشد، سیاست‌ها عادی‌سازی خواهد شد. وزیر دارایی فرانسه نیز مدعی است بهبود اقتصادی بهتر از پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاده است.

گذشته از اینکه وضعیت تورم تا چه حد جدی است یا خوش‌بینی مقامات بانک‌‌های مرکزی دنیا در مورد بازسازی اقتصادی تا چه حد با واقعیت انطباق دارد، به نظر می‌رسد سیاست‌های لفظی در این شرایط گذار از پاندمی اهمیت زیادی برای مقامات بانک‌های مرکزی دنیا پیدا کرده است. رئیس بانک مرکزی اروپا نیز بر لزوم هماهنگی سیاست‌های لفطی و استراتژی عملی این بانک تاکید کرده است. (بازسازی اقتصادی عاملی منفی و تورم عاملی مثبت برای طلا محسوب می‌شوند و بانک‌های مرکزی سعی دارند با بهره‌گیری از سیاست‌های لفظی در کنار اقدامات عملی انتظارات مردم را کنترل کنند)

عامل دیگری که می‌تواند قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهد، قیمت نفت است. تحلیل‌گران معتقدند رشد قیمت نفت محرک مهمی برای طلا خواهد بود. آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد تا زمانی که اوپک پلاس استراتژی تولید نفت خود را شفاف نکند، قیمت نفت با آشفتگی همراه باشد.

متن کامل این گزارش را با تیتر «آینده طلا در دست بانک‌های مرکزی و نفتی‌ها» در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
49 نفر این پست را پسندیده اند