شفق نیوز گزارش داد، الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه به سوریه تاکید کرد: کردهای سوریه در حال حاضر روی همکاری با آمریکا تکیه دارند که نیروهایش در مناطق آنها حضور دارند.

 

لاورنتیف افزود: آمریکا می‌تواند تصمیم به خروج غیرمنتظره نیروهایش از سوریه نظیر کاری که در افغانستان کرد، بگیرد و این مساله اشاره روشن به کردهاست که ما با آنها ارتباط قوی داریم و آنها را به مذاکره با دمشق ترغیب می‌کنیم.

او گفت: این مذاکره نه تنها ضروری نیست بلکه این مذاکره باید به دستیابی به راه حلی میانه و توافقات مشخص با طرف سوری ختم شود.

فرستاده ویژه پوتین به سوریه تاکید کرد: خروج نیروهای آمریکا از افغانستان طبعا اتفاقی استثنایی نیست ما می‌بینیم بعد از خروج نیروهای آمریکا نفوذ طالبان به سرعت در سراسر این کشور رو به افزایش است و بسیاری از مراکز منطقه‌ای تحت تصرف آنها درآمده است.

او ادامه داد: وضعیت با توجه به شرایط ملتهب است اما آمریکایی‌ها تصمیم در زمینه خروج نیروهایشان را اتخاذ کردند و به نظرم این گام احتمالا گامی درست باشد به رغم اینکه با هم‌پیمانان دیگر هماهنگی نکردند و نه فقط با هم‌پیمانان بلکه با آن کشورهایی که به حفظ ثبات این کشور توجه دارند نیز هماهنگی نکردند.

لاورنتیف همچنین افزود: اما این اشاره‌ای صریح است به آن نیروهایی که از خود در سوریه حفاظت می‌کنند همچنین از جمله کردها و به تبع آن اشاره به این است که آمریکایی‌ها تصمیمی مشابه خواهند گرفت و به نظرم این تصمیم را می‌گیرند.

او اضافه کرد: همانطور که متذکر می‌شویم تصمیم خروج از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق گرفته شد که مورد بررسی قرار گرفت و به راحتی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد. به نظرم خروج آمریکایی‌ها از سوریه نیز ممکن است هر زمانی روی دهد.

لاورنتیف تصریح کرد: طرف عراقی ما را مطلع کرد که بغداد مصمم به خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور است و اگر این امر اتفاق بیفتد و یک گردان آمریکایی از عراق خارج شود حفظ این نیروها در سوریه به لحاظ مشکلات لجستیکی غیرممکن خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
72 نفر این پست را پسندیده اند