به نقل از هیل، لوید آستین در توییتی گفت: «وضعیت امنیتی در افغانستان نیاز به افزایش فشار بین‌المللی در رسیدن به توافق سیاسی برای پایان دادن به این مناقشه دارد تا مردم افغانستان دولتی را که شایسته آن هستند، داشته باشند.»

آستین بدون نام بردن از کشور خاصی گفت که تمام جهان می‌تواند به ادامه این فشار کمک کند.

از سوی دیگر جان کربی، سخنگوی پنتاگون "وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی" در افغانستان را در میان ادعاهای طالبان مبنی بر کنترل این گروه بر اکثریت بزرگ مناطق این کشور تأیید کرد.

کربی در مصاحبه با سی.ان.ان گفت: "آنچه ما دیده ایم وخیم تر شدن اوضاع امنیتی در سطح زمین است، ما شاهد پیشرفت آنها در مراکز منطقه‌ای در سراسر کشور هستیم و این نگران کننده است."

اظهارات کربی پس از آن اعلام شد که طالبان ادعا کردند اکنون ۸۵ درصد افغانستان را تحت کنترل دارند.

کربی گفت که "در موقعیت تعیین کمیت یا اعتبارسنجی" ادعاهای طالبان درباره میزان کنترل سرزمین نیست.

وی افزود: ادعای تسلط بر قلمرو یا بخشی از کشور به این معنی نیست که می‌توانید آن را حفظ کنید یا آن را به مرور حفظ کنید."

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته است اکنون این وظیفه افغانها است که از کشورشان دفاع کنند. کربی از بایدن حمایت کرد. او گفت: هیچ کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید، اما من فکر می‌کنم حق با رئیس جمهور است. هیچ کس نباید فکر کند که این یک نتیجه گیری قبلی است که طالبان قصد دارند به سرعت کل کشور را تسخیر کنند. آمریکا به پشتیبانی مالی از نیروهای افغان و همچنین کمک به نگهداری هواپیماهای افغان در خارج از کشور ادامه خواهد داد. اما زمان آن است که نیروهای افغان قدم بردارند. ما در اینجا به آنها  ۳۰ هلی‌کوپتر بلک هاوک و همچنین هواپیماهای جنگی خواهیم داد. آنها سلاح مدرن دارند. آنها طی ۲۰ سال گذشته آموزش دیده و توانایی حضور در میدان را با نیروهای آمریکایی داشته‌اند. آنها ظرفیت دارند. توانایی دارند. اکنون وقت آن است که اراده کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند