جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد طبق برنامه قبلی از افغانستان خارج می شویم.

بایدن در نشست خبری در جمع خبرنگاران در کاخ سفید افزود: طبق برنامه قبلی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را پی می گیریم.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: افغان ها باید خودشان از نیروهای دولتی این کشور دفاع کنند و ما نظامیان خود را به آمریکا بازمی گردانیم.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، دولت آمریکا روز جمعه از دولت و ملت های ۳ کشور آسیای مرکزی تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان خواسته است بطور موقت از ۹ هزار افغانی که زمان اشغال افغانستان توسط آمریکا با دولت این کشور همکاری می کردند، میزبانی کنند.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بعد از عقب نشینی نیروهایش از افغانستان که امروز با ترک پایگاه نظامی بگرام در آن کشور تکمیل شد، از دولت و ملت تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان خواست  نزدیک به ۹ هزار افغانستانی را که طی ۲۰ سال گذشته به امریکا و نیروهای سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این کشور کمک می کردند، در کوتاه مدت جا بدهند.

براساس این گزارش، مقامات آمریکا از جمله وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا طی روزهای اخیر در حال مذاکره با همکاران خود از ازبکستان و تاجیکستان هستند تا بتوانند با آنها پیش نویس توافق نامه ای را آماده کنند که به واشنگتن امکان انجام عملیات اطلاعاتی از خاک این کشورها را می دهد.

پیش از این، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز با استناد به منابع در دولت آمریکا گزارش داده بود که آمریکا آمادگی دارد هزاران افغانستانی را که با ارتش امریکا همکاری کرده اند در دیگر کشورها مستقر کند تا آنها را از انتقام احتمالی طالبان پس از عقب نشینی نیروهای نظامی امریکا محافظت کند، اما مقامات تضمین نمی کنند که این افراد بتوانند از روادید آمریکا بهرمند باشند.

دولت بایدن اعلام کرده است تا یازدهم سپتامبر، نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد و بنا بر اعلام رسانه‌ها، برخی از پایگاه‌ها، بالگردها، خودروهای نظامی و تسلیحات آمریکا به ارتش افغانستان تحویل داده خواهد شد.

"بگرام" پایگاه اصلی نیروهای خارجی در افغانستان است و رؤسای جمهوری آمریکا هنگام بازدید از افغانستان در این پایگاه اقامت داشته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند