"هانس کلوگ" مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس هفتگی این نهاد گفت: اگر هوشیار و با برنامه نباشیم، شاهد موج جدید شیوع ویروس کرونا در اروپا خواهیم بود.

کلوگ همچنین خواستار پیگیری جدی‌تر وضعیت تماشاگران رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا در شهر‌های برگزار کننده بازی‌های پیش رو شامل لندن، باکو و سنت پترزبورگ شد و گفت نباید به نظارت در استادیوم‌ها بسنده کرد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: در هفته گذشته و برای نخستین بار پس از ۱۰ هفته، شمار مبتلایان به بیماری کووید در ۵۳ کشور اروپایی ۱۰ درصد افزایش یافته است. علاوه بر شیوع گونه مسری‌تر دلتا، کاهش محدودیت‌ها، از سرگیری سفر، برگزاری اجتماعات و دورهمی‌ها بدون توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی، از دیگر عوامل آهنگ افزایش ویروس کرونا به شمار می‌رود.

مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت گفت: بنا به پیش‌بینی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا، گونه دلتا تا ماه اوت، گونه اصلی شیوع بیماری کووید-۱۹ در این منطقه خواهد بود.

این در حالی است که تا ماه اوت و همزمان با تعطیلات تابستانی، محدودیت‌ها بیش از همه کاهش می‌یابد و روند واکسیناسیون هم هنوز به مرحله ایجاد ایمنی کامل نرسیده است.

گلوک یادآوری کرد که در آغاز ماه ژوئیه، ۶۳ درصد شهروندان اروپایی هنوز حتی دُز اول واکسن را هم دریافت نکرده‌اند.

گونه دلتا (هندی) ۴۰ تا ۶۰ درصد بیش از گونه آلفا (انگلیسی) واگیر دارد. پژوهش‌های آزمایشگاهی و اجتماعی نشانگر آن است که تنها یک دُز واکسن، مقاومت بسیار کمی در برابر این گونه ایجاد می‌کند.

به گزارش یورونیوز، دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در صورت ادامه وضعیت کنونی، موج چهارم ویروس کرونا تا پیش از فصل پاییز اروپا را فرا خواهد گرفت.

 
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند