قیمت دلار آمریکا روز گذشته از مرز ۲۵ هزار تومان عبور کرد و در آخرین ساعات معاملات روی ۲۵ هزار و ۱۳۰ تومان قرار گرفت. اما  نرخ دلار در شروع معاملات امروز روی ۲۵ هزار تومان قرار داشت.

این مسئله که دلار بتواند مرز ۲۵ هزار تومان را در طول معاملات امروز حفظ کند، از دید تحلیل‌گران مهم تلقی می‌شد، قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان قرار داشت و دلار هنوز مرز ۲۵ هزار تومان را از دست نداده بود.

قیمت دلار در ادامه باز هم افزایش یافت و حتی رقم ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان را به ثبت رساند، مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان یک مرز حساس مهم برای دلار تلقی می‌شد. احتمال دارد خبر انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی به افزایش قیمت دلار کمک کرده باشد.

اندازه شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد کوچک شد

در حالت عادی انتظار می‌رفت با افزایش شدید قیمت دلار حجم عرضه در بازار متشکل افزایش یابد تا سرعت افزایش قیمت تعدیل شود، اما این اتفاق در روز گذشته نیفتاد. با وجود ورود دلار به کانال ۲۵ هزار تومان حجم عرضه، زیر متوسط ۷۶ روزه قرار داشت.

قیمت‌ها نیز در بازار متشکل و سامانه سنا رشد قابل توجهی داشت و اندازه شکاف بین نرخ دلار متشکل و آزاد به طور معنا داری بزرگ نشد. نرخ دلار بازار آزاد در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی بیشترین مقدار کل روز، یعنی رقم ۲۵ هزار و ۱۳۰ تومان قرار داشت. حتی اگر نرخ دلار آزاد در آن مقطع را در نظر بگیریم با متوسط نرخ دلار متشکل دیروز ۲.۳ درصد اختلاف داشت، که به صورت غیر متعارف بزرگ نبود.

متن کامل این گزارش را با تیتر «واکنش فوری دلار به انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی» در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند