استفاده رهبر کره‌شمالی از لحنی تند برای طرح این انتقاد از نگاه برخی تحلیل‌گران حاکی از هویدا شدن نشانه‌های اولیه گسترش بیماری در کشوری است که به دلیل شرایط حاکم به سختی امکان کنترل و مهار در آن وجود دارد.

در گزارش رسانه‌ها و خبرگزاری رسمی کره شمالی به طور دقیق مشخص نشده که این «بحرانِ بزرگ» نامشخص چیست و چه تحولی سبب شده تا کیم جونگ اون اعضای دفتر سیاسی حزب حاکم را به شرکت در یک جلسه فوق‌العاده فراخواند.

این در حالیست که برخی کارشناسان معتقدند که کره شمالی احتمالا در سیاست‌های خود برای پیشگیری کامل از شیوع بیماری کووید۱۹ و مهار گسترش ویروس کرونا با شکست مواجه شده است.

فراخوان برای نشست دفتر سیاسی حزب کارگر کره شمالی که از سوی کیم جونگ اون انجام شد نیز با هدف انتقاد از سهل‌انگاری‌ برخی مقامات ارشد در انجام وظایف از جمله عدم اجرای کامل اقدامات مهم و دراز مدت پیشگیرانه برای مبارزه با بیماری همه‌گیر صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی،‌ کیم جونگ اون در این نشست تاکید کرده که «مقامات ارشد متولی امور در اجرای تصمیمات مهم حزب سهل‌انگاری کرده‌اند و این امر زمینه ایجاد یک بحران بزرگ در زمینه تامین امنیت کشور و مردم را فراهم کرده است.»

در این نشست رهبر کره شمالی اقدام به جایگزینی چندین نفر از اعضای دفتر سیاسی، دبیران کمیته مرکزی حزب و مسئولان برخی سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی کرد.

خبرگزاری کره شمالی مشخص نکرده است که آیا این تغییر و تحولات به سهل‌انگاری‌ها در زمینه مبارزه با همه‌گیری بیماری ارتباط داشته یا به دلیل دیگر صورت گرفته است.

کره شمالی تاکنون به طور رسمی ثبت هیچ موردی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تایید نکرده است؛ ادعایی که صحت آن از سوی بسیاری از کشورها از جمله کره جنوبی و ایالات متحده زیر سوال رفته است.

این کشور که به دلیل سیاست‌های رهبران خود و نیز جاه‌طلبی‌های هسته‌ای در وضعیت انزوای بین المللی قرار دارد پیش‌تر برای مقابله با ورود ویروس اقدامات سختگیرانه‌ای از جمله بستن مرزها و محدودکردن سفر‌های داخلی را در دستور کار قرار داده بود.

کِی بی پارک از متخصصان مدرسه پزشکی هاروارد که سال‌ها روی پروژه‌های مرتبط با مراقب‌های بهداشتی درکره شمالی کار کرده در این زمینه به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «برای کره شمالی مسئله حفاظت از شهروندان در برابر ویروس کرونا اهمیت حیاتی دارد و تصمیم‌ها و دستورالعمل‌های متعددی در این خصوص از سوی رهبران ارشد کشور برای مقابله با همه‌گیری اتخاذ و ارائه شده است.»

این متخصص دانشگاه هاروارد سپس با اشاره به این موضوع که موفقیت در زمینه پیش‌گیری و مهار همه‌گیری هزینه‌های سنگینی را به دوش اقتصاد کره شمالی گذاشته، می‌فزاید که این سیاست‌ها همچنین سبب افزایش آسیب‌پذیری فقیرترین اقشار جامعه شده است.

به گفته آقای پارک هدف از راهبرد کلی کره شمالی در مقابله با همه‌گیری جلوگیری کامل از ورود ویروس به کشور، همزمان با تقویت قابلیت‌‌های درمانی و نیز انجام واکسیناسیون عنوان شده بود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند