مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی روز سه شنبه خود به وقت محلی در نشست شورای امنیت این سازمان که برای بررسی  امنیت فضای سایبری برگزار شده بود، افزود: فضای سایبری فرصت های طلایی را برای بشر فراهم می کند تا به طور مداوم تمام جنبه های زندگی خود را توسعه و ارتقا دهد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: چنین توانمندی برجسته ای باید در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه ترویج شود و جلوی سوء استفاده از آن شامل ارتکاب اقدامات تجاوزکارانه، باج خواهی، تهدید و استفاده از زور و دخالت در اموری که در صلاحیت داخلی هر کشور بوده و موجب نقض حاکمیت ملی آنها می شود را گرفت.

تخت روانچی با بیان اینکه طی سالهای اخیر شاهد روند نگران کننده ای از اتهام زنی های سیستماتیک برخی از کشورها کشورهای دیگر و انتساب انجام حملات سایبری یا فعالیته ای مشابه در فضای سایبری را به آنها شاهد بوده ایم، دلیل این اتهام زنی ها را صرفا انگیزه های سیاسی عنوان کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، خود یکی از قربانیان حملات سایبری از طریق ویروس مخرب رایانه ای استاکس نت  است که توسط آمریکا و اسرائیل به طور مشترک برای آسیب به تاسیسات هسته ای صلح آمیز ایران ساخته شده بود.  آمادگی دارد در تلاش مجمع عمومی در جهت تدوین اصول و هنجارهای مورد نیاز فضای سایبری مشارکت کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: فضای سایبری و تکنیک ها و فن آوری های  مرتبط با آن باید منحصراً برای اهداف صلح آمیز مورد استفاده قرار گرفته و برای این منظور، کشورها باید با همکاری ، مسئولیت پذیری و مطابقت کامل با قوانین بین المللی قابل اجرا اقدام کنند.

تخت روانچی تاکید کرد: مجمع عمومی سازمان ملل باید  به تلاش های خود برای توسعه و تدوین اصول و هنجارهای بین المللی مورد نیاز فضای مجازی ادامه دهد و در این زمینه ایران آمادگی دارد در تلاش مجمع عمومی در جهت تدوین اصول و هنجارهای مورد نیاز فضای سایبری مشارکت کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند