به گزارش خبرگزاری آناتولی، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت، "بحث های مفید" درباره تلاشها برای گذر خطرناک از دریای مدیترانه در حوالی تابستان وجود داشته و گفتگو بین ترکیه و اتحادیه اروپا درباره "باز بودن و محکم بودن" نتیجه بخش بوده است.

این اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در یک کنفرانس خبری مطرح شدند و او در جریان این کنفرانس یک بررسی کلی از مذاکرات برگزار شده در اجلاس اتحادیه اروپا در شهر بروکسل ارائه کرد.

او در این اظهاراتش با اشاره به اینکه تنشها با ترکیه کاهش یافته‌اند و برخی درخواستهای اتحادیه اروپا "عملی شده‌اند" گفت: سال گذشته میلادی ما یک سری نقاط عطف را برای آنکارا به منظور خارج شدن از رفتار تشدید کننده تنش که وارد شده بود و همینطور برای در پیش گرفتن راه تعامل سازنده با اتحادیه اروپا تعریف کردیم.

مکرون با اشاره به مذاکرات مربوط به دو بخش قبرس گفت: ما تنها می‌توانیم ترکیه را تشویق به تداوم تلاشهایش به ویژه با سازندگی در برخورد با نزاعهای منطقه‌ای مختلف کنیم.

وی تاکید کرد، "مماشات نزد ترکیه بارز است" اما اتحادیه اروپا همچنان در طی تابستان در ضمن حمایت کامل از قبرس و یونان به منظور ورود مجدد به اقدام مشترک در قبال مساله پناهجویان هوشیار خواهد بود.

او گفت: ترکیه دارای مسئولیت است و نقشی مهم ایفا می‌کند.

اتحادیه اروپا روز جمعه با ترکیه یک توافق جدید را در زمینه ارائه کمک بیشتری به میزان سه میلیارد یورو (3.6 میلیارد دلار) در طی چند سال آینده به جهت حمایت از پناهجویان سوری حاضر در خاک ترکیه و همینطور در قبال پیشگیری موثر از گذر مهاجران از دریای مدیترانه امضا کرد.

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند