«عبد الوهاب المحبشی» به المیادین گفت: این سخنان لندرکینگ در واقع اعتراف ضمنی به این است که ایالات متحده در پشت پرده جنگ یمن حضور داشته است.

تیموثی لندرکینگ  پنجشنبه گفت که آمریکا حوثی‌ها [جنبش انصارالله] را به عنوان یک طرف قانونی به یمن به رسمیت می‌شناسد.

سخنان المحبشی یک ماه پس از آن روی می‌دهد که عملیات تهاجمی گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در «جیزان» واقع در جنوب عربستان شدت گرفت.

این عملیات از سه مسیر اصلی مواضع ارتش سعودی در «جبل الام بی سی- تباب الفخیده و التبه البیضاء- القمبوره، العمود، تویلق و شرق قایم صیاب» انجام شد و نیروهای یمنی در جریان این عملیات، به پیشروی‌های بزرگی دست یافته و کنترل کامل این مناطق را در دست گرفتند و خسارات زیادی را به نیروهای دشمن وارد کردند.

در جریان این عملیات شماری از افسران و نظامیان ارتش ائتلاف عربستان در کمین‌هایی که زره پوش‌ها را هدف گرفت و تلاش داشتند، فرار کنند و نیز با هدف قرار گرفتن دیگر استحکامات دشمن کشته یا زخمی شدند.

همچنین براساس این گزارش بیش از ۸۰ افسر و نظامی ارتش عربستان و مزدوران سودانی و یمنی مورد حمایت ریاض در این عملیات کشته یا زخمی شدند.

در شهر راهبردی "مأرب" نیز نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مناطق راهبردی را به کنترل خود درآورده‌اند و در این میان منابع یمنی از فروپاشی نیروهای ائتلاف و متحدان آن خبر می‌دهند.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن زمام نبرد را در اطراف شهر مأرب به دست گرفته‌اند و مطابق با نقشه‌های نظامی خود برای کاهش تلفات در حال عقب راندن نیروهای وابسته به ریاض هستند.

نیروهای ائتلاف عربستان تا اوایل زمستان سال ۹۸ ابتکار عمل را در استان مارب در دست داشتند اما با شروع عملیات رزمندگان یمنی تحولات میدانی تغییر کرد و بخش‌های وسیعی از این استان از اشغال خارج شد و همه امیدهای ریاض بر باد رفت.

استان مارب که قلب یمن خوانده می‌شود از محور غربی حدود ۱۷۰ کیلومتر با شهر صنعاء فاصله دارد و دروازه شرقی پایتخت به شمار می رود و شمال و جنوب یمن را به یکدیگر متصل می‌کند و سرشار از منابع گازی و نفتی است و همین مسأله اهمیتش را چند برابر کرده است.

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند