همتی گفت:  علت این که من وارد صحنه شدم نیز به این دلیل است که از تخصص اقتصادی لازم برخوردارم و در طول ۴۰ سال گذشته مدیریت کلان اقتصادی از جمله بانک مرکزی را بر عهده داشته ام و به مسایل اقتصادی داخلی و بین المللی اشراف کامل و به اطلاعات لازم برای بهبود اوضاع دسترسی دارم.

در گفت و گوی تلویزیونی با مردم خراسان رضوی که از شبکه تلویزیونی این استان پخش شد افزود: با مردم فرهیخته استان و با خانواده های جانباختگان کرونا که به دلیل حاکمیت شرایط خاص حتی نتوانستند مراسم سوگواری برگزار کنند ابراز همدردی می کنم و قول می دهم در صورت انتخاب شدن، واکسیناسیون سریع و جدی و عادلانه را در دستور کار قرار دهم تا در کمترین زمان ممکن بتوانیم شر این بلا را از سر جامعه کم کنیم.

وی ادامه داد: شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست و من فکر کردم که اگر ما این روش و شیوه را که اکنون جریان دارد ادامه دهیم ممکن است نتایج بدتری برای کشور داشته باشد هم اکنون اقشار مختلفی از ملت عزیز در تمام استانها گرفتار بیکاری و شرایط سخت اقتصادی هستند و رفاه و آسایش زندگی شان تحت تاثیر تحریم های ظالمانه و فشار حداکثری دشمن به مراحل دشواری رسیده بنابر این تغییر ریل و بازنگری در سیاست ها اجتناب ناپذیر است از این رو بازنگری در نحوه نگرش به اداره جامعه جز اولویتهای من است.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: مشکل این است که سیاست بیش از حد بر اقتصاد حاکم شده‌ است و تمام مسایل اقتصادی ما تحت تاثیر نگاه سیاسی قرار گرفته است که باعث مغفول ماندن شکوفایی شایسته ظرفیت های استانهای مختلف شده و نتوانسته ایم یک ارتباط منطقی بین توسعه استانهای مختلف با هم و کشور های همجوار فراهم آوریم.

همتی افزود: علت آن هم این است که متاسفانه نگرش اقتصادی بین مسوولان کم است در حالی که در نظام های دنیا سیاست را برای بهبود زندگی مردمشان در خدمت اقتصاد قرار داده اند از این رو معتقدم هر عملکردی که دولت انجام می دهد باید موجوب بهبود کیفیت زندگی مردم شود و اگر قرار است اقداماتی انجام شود که نتیجه آن فقر بیشتر مردم باشد دیگر توفیقی نیست.

وی ادامه داد: نباید این گونه باشد که کارهایی انجام شود که همان مردمی که رای داده اند از نظر اقتصادی فقیرتر و از نظر اجتماعی و سیاسی محدودتر شوند و این، مطلوب مردم نیست. من فکر می کنم یک تجدید نظر لازم است در این موارد بشود.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: علت این که من وارد صحنه شدم نیز به این دلیل است که از تخصص اقتصادی لازم برخوردارم و در طول ۴۰ سال گذشته مدیریت کلان اقتصادی از جمله بانک مرکزی را بر عهده داشته ام و به مسایل اقتصادی داخلی و بین المللی اشراف کامل و به اطلاعات لازم برای بهبود اوضاع دسترسی دارم.

بارها گفته ام که فقط برای چهار سال می خواهیم رییس جمهوری بشوم

همتی افزود: من گره های اقتصادی کشور را می‌دانم کجاست و فکر می کنم اگر به بنده کمک کنید که این ریل گذاری اقتصادی را اصلاح بکنم موفق می شویم بسیاری از مشکلات را حل کنیم ، من بارها گفته ام که فقط برای چهار سال می خواهیم رییس جمهوری بشوم چرا که بسیاری از رییس جمهورهایی که آمده اند می توانستند اصلاحاتی انجام بدهند و کشور را در مسیری درست قرار دهند اما به خاطر محافظه کاری انتخاب شدن در چهار سال دوم اقدامات اساسی را انجام نداده اند اما من آماده ام طی چهار سال اقدامات مهم و اساسی را برای سالم‌سازی اقتصاد کشور انجام دهم.

وی ادامه داد: مشکل ما در مورد استانها این است که یک راهبرد ملی برای توسعه استانهای کشور نداریم، هر استانی از نظر قومی، فرهنگی اجتماعی و اقتصادی، آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی شرایط خاص خودش را دارد و ما چاره ای نداریم که این کلکسیون مشکلات را که به خاطر نگاه متمرکز کشور به وجود آمده به تدریج برداریم واقعیت این است که وقتی برای همه تصمیمات در شهر تهران متمرکز می شویم بقیه شهرها به لحاظ اهمیت به حاشیه می روند، روستاها و شهرهای کوچک به دلیل عدم توجه کافی به توسعه خالی از سکنه می شوند و همه جمعیت آنها به حاشیه شهرهای بزرگ می آیند.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: بنا دارم در صورت انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری هر سه ماه یک بار نشست هایی را با  نخبگان و خبرگان استانها برگزار کنم، ویژگیهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و قومیتی استان را مورد توجه قرار دهم و از آنها در راستای توسعه استان کمک بگیرم.

همتی افزود: استانها ظرفیتهای بسیاری برای پیشرفت دارند و ما باید ببینیم مشکل بیکاری استانها چیست و چه موانعی در راه رفع آنها قرار گرفته است و چه کسانی مانع تراشی می کنند؟

وی ادامه داد: هر استانی باید توسط نخبگان همان استان از قومیت های مختلف اداره شود و مسایل قومی نباید مانع مدیریت شود اصل بر تعهد و شایسته سالاری است و وقتی یک استان از نیروهای خبره و دلسوز برای اداره امور برخوردار است معنی ندارد کسی از جایی دیگر بیاید و مدیریت بگیرد.

 تصمیم گیری متمرکز باعث پیشگیری از توسعه متوازن استانها شده است

این نامزد ریاست جمهوری گفت: تصمیم گیری متمرکز باعث پیشگیری از توسعه متوازن استانها شده است و در همه استانها مشکل توسعه داریم و از استان تهران هر چه قدر دورتر می شویم توسعه یافتگی کاهش پیدا می کند در حالی که ما باید بر اساس طرح آمایش سرزمین به توسعه استانها می پرداختیم.

همتی افزود: اولویت دیگر دولت من لزوم توجه ویژه به بحث توسعه گردشگری است.کشور ایران ، کشوری چهار فصل است و علاوه بر جذابیت های تاریخی و فرهنگی از نظر آب و هوایی نیز مورد توجه گردشگران جهان است که در این میان جایگاه شهر مقدس مشهد به دلیل بارگاه حضرت رضا (ع) بسیار شاخص است.

وی ادامه داد: تاکنون سیاستهای جذب توریست در کشور ناکارآمد بوده است در حالی که اکنون با وضعیت پیش آمده برای دلار جذابیت توریستی ایران بیش از پیش افزایش پیدا کرده است  و توریست های زیادی به دیدن از ایران تمایل دارند و باید سخت گیری در این زمینه کمتر شود و راههای جذب توریست را تسهیل کنیم و توجه داشته باشیم که ورود هر توریست به منزله ایجاد یک شغل است و رونق گردشگری باعث ایجاد رفاه و آسایش و تولید ثروت می شود.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: در طول یک دهه گذشته تحریم های ناجوانمردانه و تصمیمات نادرست باعث افزایش مشکلات اقتصادی، بیکاری و کوچکتر شدن سفره مردم شده است یارانه ها را هدفمند پرداخت نکرده ایم و سه دهک پایین جامعه همان یارانه ای را می گیرند که دهک‌های بالا آن را دریافت می کنند پس باید در نحوه پرداخت یارانه ها تجدید نظر شود.

همتی افزود:همچنین باید میزان حداقل دستمزد کارگران متناسب با تورم افزایش پیدا کند، سال ۹۶ میزان درآمد ماهیانه هر کار گر حدود ۳۰۰ دلار بوده که با نرخ فعلی حدود ۶/۵ میلیون تومان می شود و این حداقل دستمزدی است که باید به کارگران تعلق بگیرد یارانه ها هم باید به سمت حمایت از سه دهک پایین جامعه برود  و علاوه بر این ۲ مورد طرحی را در دستور کار داریم که از طریق کارت های اعتباری بانکی زمینه خرید لوازم خانگی توسط خانوارهای کم درآمد را فراهم کنیم تا آنها بتوانند اقساط آن را در دراز مدت پرداخت کنند.

وی ادامه داد: طرح خرید تضمینی محصولات دامی و کشاورزی به نرخ روز را نیز در دستور کار داریم تا باعث ایجاد امید و نشاط بیشتر بین دامداران و کشاورزان برای تولید بیشتر شود و با تامین نقدینگی دست دلالان را از این بازار کوتاه کنیم.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: در بخش اجتماعی هم مسوولان نباید این قدر در زندگی اجتماعی مردم دخالت کنند در دولت سیزدهم افزایش آزادی های اجتماعی یکی از اولویت هاست چرا جوانان زمینه استفاده از اوقات فراغت را ندارند؟ پسران و دختران جوان اگر به مدرسه و دانشگاه نروند چه تفریحی دارند که وقت خود را با آن بگذرانند؟ جوانها از زندگی روزمره خود احساس رضایت ندارند و در شهر بزرگی مثل تهران این معضل را داریم اما در شهرهای کوچک با محیطی محدودتر با شدت بیشتری همراه است.

همتی افزود: زنان ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و باید برای آنها هویت مستقل قایل باشیم و شرایط را برای تعالی و پیشرفت بیشتر آنان فراهم کنیم.

وی به طرح پرداخت یک میلیون تومان یارانه ماهیانه به خانواده های مشمول اشاره کرد و ادامه داد: منبع تخصیص این یارانه با صرفه جویی سایر یارانه ها مشخص شده و قرار نیست با چاپ اسکناس و ایجاد تورم پرداخت شود.

همتی همچنین از ایجاد قطار سریع السیر تهران - مشهد، ارتباط ریلی با آسیای میانه از طریق خط راه آهن چابهار - زاهدان- مشهد - هرات - سرخس و دریای خزر، ایجاد کارخانه مدرن بسته بندی زعفران در مشهد، تاسیس قطب پژوهشی بین المللی آسیای میانه با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد و تامین حقابه ایران از افغانستان به عنوان دیگر محورهای اولویت بندی شده دولت احتمالی خود در شرق کشور و خراسان رضوی یاد کرد.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند