هشدار آژانس نسبت به ذخایر اورانیوم ایران، کاهش تولید سوخت هسته‌ای پس از انفجار نطنز، فروش بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران در آمریکا، مجادلات بر سر لایحه زیرساخت، خط‌ونشان روسیه برای آمریکا و ناتو، اعتراض فرانسه و آلمان نسبت به جاسوسی از دوستان و نام‌گذاری جدید برای سویه‌های ویروس کرونا سرخط رسانه‌های بین‌المللی را در نیم‌روز گذشته شکل داده‌اند.

به نوشته رویترز، بر اساس گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر سقف مجاز در توافق برجام، رسیده است. این گزارش اگر چه متذکر شده که رقم دقیق را نمی‌شود محاسبه کرد، اما تخمین زده که این ذخایر بالغ بر سه هزار و ۲۴۱ کیلوگرم است. این در حالی است که طبق برجام، سقف تعیین شده برای اورانیوم غنی شده ایران ۲۰۲ کیلوگرم است.

این گزارش در شرایطی تهیه شده که از اسفندماه گذشته و با متوقف شدن اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، آژانس به داده‌هایی که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ضروری است دسترسی ندارد. گزارش مذکور هم یادآور شده که این نهاد به «داده‌های مانیتورهای آنلاین غنی‌سازی و دستگاه‌های مهر و موم الکترونیکی خود یا به اطلاعاتی که توسط دستگاه‌های اندازه‌گیری ثبت می‌شود دسترسی ندارد».

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر هشدار آژانس به ایران/ فروش بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران توسط دولت آمریکا بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند