در ادامه دیدارهای مقام‌های آنکارا و باکو در ماه‌های اخیر بعد از آتش‌بس بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، یک هیات عالی رتبه قضایی ترکیه به جمهوری آذربایجان سفر و با الهام علی‌اُف رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.

 هیات‌های ترکیه و جمهوری آذربایجان روز دوشنبه (دیروز) در باکو یک تفاهم نامه به منظور تقویت همکاری دو کشور در زمینه حقوق بین‌الملل امضا کردند.

به گزارش «دیلی صاباح»، امضای این تفاهم نامه در سفر هیات عالی قضایی ترکیه به ریاست «بکیر شاهین» رئیس دادستان کل دیوان عالی تجدیدنظر ترکیه به باکو انجام شد.

رئیس دادستان کل دیوان عالی تجدیدنظر ترکیه در این سفر با الهام علی‌اُف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان هم دیدار دوجانبه ترتیب داد.

 علی‌اُف در این دیدار طبق معمول دیدارهای چند ماه اخیر خود با مقام‌های اعزامی ترکیه به باکو، درباره روابط خوب دو کشور صحبت کرد.

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در دیدار روز گذشته با آقای شاهین از ترکیه به دلیل حمایت از این کشور در جریان جنگ با ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی تشکر کرد.

رئیس دادستان کل دیوان عالی تجدینظر ترکیه  در این دیدار، به علی‌اُف و جمهوری آذربایجان پیروزی در جنگ قره‌باغ را تبریک گفت.

بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه، علی‌اُف و شاهین تاکید کردند که روابط باکو و آنکارا به یک سطح جدید شراکت استراتژیک رسیده است.

مقام‌های ارشد ترکیه در جریان جنگ جمهوری باکو و ایروان بر سر قره‌باغ کوهستانی، بارها در حمایت از جمهوری آذربایجان موضع گرفتند و برخی مقام‌های ارمنستان ادعا کرده بودند که نیروها و تجهیزات نظامی ویژه ترکیه در این جنگ مشارکت داشتند.  

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان ۱۳۹۹ بعد از ۴۴ روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در «آغ‌دام»، «کلبجر» و «لاچین» را تخلیه کند و کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

سفر هیات ارشد ترکیه‌ای به باکو در شرایطی انجام شده که جدال مرزی اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی روزهای گذشته باعث تشدید تنش‌ها شده است.

این مطلب برایم مفید است
79 نفر این پست را پسندیده اند