جمال عرف با بیان اینکه با مشخص شدن فهرست کاندیداهای نهایی برای رقابت‌های انتخاباتی ۲۸ خرداد ماه سال جاری رسما وارد فضای تبلیغات انتخاباتی شده‌ایم، اظهار کرد: انتخابات چهار مولفه مهم، امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت دارد و در این راستا وظیفه اصلی وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات، برگزاری انتخاباتی سالم و امن است.

وی گفت: تلاش در راستای مشارکت افزایی، وظیفه همه دستگاه‌های ملی است و البته وزارت کشور هم تلاشی جدی برای برگزاری انتخاباتی مشارکتی دارد.

معاون سیاسی وزیر کشور افزود: طی ماه‌های اخیر وزارت کشور جلسات متعددی با گروه‌های مرجع، رسانه‌ها، احزاب و فعالان سیاسی با رویکرد مشارکت افزایی و تقویت زمینه‌های مشارکت داشته است.

عرف با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط کرونایی، تبلیغات انتخاباتی عمدتا در بستر رسانه ای خواهد بود، گفت: امروز کشور در شرایط شکننده‌ای به لحاظ بیماری قرار دارد و به همین دلیل پروتکل بهداشتی ویژه انتخابات تدوین شده که در آن تصریح شده است تجمعات و گردهمایی‌های انتخاباتی مثل سایر دوره‌ها نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در ستادهای مرکزی و استانی براساس رنگ‌بندی شهر، حضور افراد تعیین می‌شود و طبق پروتکل تصویب شده در شهرهای زرد حداکثر ۳۰ نفر، در شهرهای نارنجی حداکثر ۲۰ نفر و در شهرهای قرمز، حداکثر ۱۵ نفر امکان حضور در ستادها را دارند.

معاون وزیر کشور در خصوص نقض کنندگان پروتکل ها هم گفت: نقض پروتکل‌ها، جزء تخلفات انتخاباتی محسوب می‌شود و برخورد قضایی با ناقضین صورت خواهد گرفت.

عرف همچنین در خصوص عوامل اجرایی انتخابات هم گفت: عوامل اجرایی و نظارتی از ۲۴ تا ۷۲ ساعت در شعب اخذ رای حضور خواهند داشت و به همین دلیل موضوع تامین واکسن کارگزاران را مطرح کردیم که این موضوع در ستاد ملی کرونا تصویب شده و تلاش داریم با نظارت وزارت بهداشت، موضوع واکسیناسیون کارگزاران انتخابات صورت گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص موضوع برگزاری انتخابات الکترونیکی هم گفت: با هیئت مرکزی نظارت مجلس که انتخابات شوراها زیر نظر این هیئت برگزار می‌شود درخصوص برگزاری الکترونیکی انتخابات در کلانشهرها توافق کردیم.
وی اضافه کرد: در مجموع ۳۳ هزار صندوق الکترونیک در کشور داریم که از این صندوق‌ها در انتخابات پیش رو استفاده خواهیم کرد.
عرف تصریح کرد: صندوق‌های الکترونیک کاملا امن است و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی ندارد.
رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص موضوع مهم تبلیغات انتخاباتی و بایدها و نبایدهای این حوزه هم گفت: از همه نامزدها درخواست داریم به فصل تبلیغات در قانون انتخابات مراجعه کنند و تحت هیچ شرایطی وارد فضای توهین و تخریب نشوند.
عرف در پایان خاطر نشان کرد: موارد تخلف انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری به شورای نگهبان و در انتخابات شوراها به هیئت مرکزی نظارت مجلس گزارش و حسب قانون برخورد لازم صورت می‌گیرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند