تورم ماهانه در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰  در ۱۶ ماه اخیر به کمتر از یک درصد رسیده و برابر با ۰.۷ درصد ثبت شده است. این رقم کمترین تورم ماهانه از ابتدای دی ماه ۹۸ تا کنون بوده است. این در حالی است که مقایسه متوسط شاخص قیمت مصرف کننده در ۱۲ ماه اخیر با موقعیت مشابه در سال قبل خود نشان می دهد تورم میانگین در سطح ۴۱ درصد قرار گرفته که بالاترین میزان در ۱۸ ماه اخیر است.

این رکوردهای تورمی در مدت مورد بررسی نشان می دهد که هر چند تورم ماهانه در این ماه در حد کمی رقم خورده اما هنوز برای کاهش قیمتها و تقلیل تورم میانگین نیازمند ثبت ماه های کم تورم بیشتری است تا نرخ تورم میانگین روندی نزولی گرفته و مسیر افزایشی خود را تغییر دهد.

اما کارنامه داده های تورمی مرکز آمار به این شرح است:

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٦,٩ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٦.٩ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٢,٦ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ٢,٠ واحد درصدی به ٦١.١ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٢.٧ واحد درصدی به ٤٠.٣ درصد رسیده است.

 
مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «وضعیت سیاه و سفید تورم در اردیبهشت 1400» بخوانید.
 
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند