به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی گفتند، خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره هدف آنها است و بایدن تاکید کرد، نسبت به دشواری وادار کردن کره شمالی به تسلیم کردن زرادخانه هسته‌ایش آن هم بعد از شکست خوردن تلاشهای روسای جمهور قبل از خود، "دچار هیچ توهمی" نیست.

بایدن در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور کره جنوبی اظهار کرد: "هر دوی ما عمیقا نسبت به وضعیت نگران هستیم." او بیان کرد که با رئیس جمهور کره جنوبی تمایلی مشترک برای تعامل دیپلماتیک با کره شمالی و "اتخاذ گامهای عملگرایانه به منظور کاستن از تنشها" دارد.

کیم جونگ اون از سال ۲۰۱۷ هیچ آزمایش هسته‌ای یا موشک قاره پیمای بالستیک نکرده است، هر چند که کارشناسان معتقدند زرادخانه هسته‌ای او به طور پایدار رو به رشد است.

بایدن اظهار کرد، مایل به دیدار با کیم جونگ اون در شرایط درست و در صورتی که او با بحث درباره برنامه هسته‌ای خود موافقت کند، است و این که مشاوران او در ابتدا با همتایانشان از کره شمالی دیدار کرده‌اند تا برای آن زمینه چینی کنند.

وی افزود: من آنچه که در مدت گذشته اخیر انجام شده را انجام نخواهم داد؛ من به او همه آن چیزی که به دنبالش است اعم از کسب مشروعیت و رسمیت بین‌المللی و اجازه به رفتن در مسیر کسب جدیت ظاهری نسبت به چیزی که ابدا درباره آن جدیت نداشته، نخواهم داد.

این اظهارنظرهای بایدن نشان دهنده یک تغییر در تفکر او است، چرا که کاخ سفید در ماه مارس اعلام کرد او مایل به دیدار با کیم جونگ اون نیست.

[بایدن به رهبر کره شمالی وعده دیدار داد]

بایدن اقدام به منصوب کردن سونگ کیم، مقام کهنه کار وزارت خارجه آمریکا به عنوان فرستاده ویژه این کشور برای کره شمالی کرده است.

مون جائه این که به تعامل با کره شمالی به چشم یک مساله مربوط به میراث کاری‌اش نگاه می‌کند اصرار به انتصاب یک فرستاده داشته و گفت، سونگ کیم به بررسی این که کره شمالی مایل به تعامل دیپلماتیک هست کمک خواهد کرد. او اظهار کرد، انتظار یک پاسخ مثبت را دارد.

سونگ کیم یک دیپلمات آمریکایی-کره‌ای است که به عنوان فرستاده ویژه برای کره شمالی تحت ریاست جمهوری باراک اوباما همین طور سازمان دهنده نشستهای دونالد ترامپ با کیم جونگ اون خدمت کرده است.

بایدن و مون بر وجود ائتلاف قدرتمند بین دو کشور بعد از تیرگی‌های ایجاد شده توسط دونالد ترامپ در روابط آنها تاکید کردند. مون جائه این تبدیل به دومین رهبر خارجی بعد از نخست وزیر ژاپن شده که از زمان شروع ریاست جمهوری جو بایدن در ماه ژانویه به کاخ سفید می‌رود و بایدن گفت که آنها گفتگویی همچون "دوستان قدیمی" داشته‌اند.

آنها همچنین درباره چین و تایوانی که از بابت فشارهای نظامی مکرر پکن شکایت کرده، به بحث پرداختند.

مون جائه این گفت: ما این دیدگاه مشترک را داشتیم که صلح و ثبات در تنگه تایوان شدیدا مهم بوده و توافق کرده بر سر این مساله همکاری داشته باشیم و در عین حال در روابط میان چین و تایوان مشخصه‌های ویژه را در نظر بگیریم.

وزارت امور خارجه تایوان از این ابراز حمایت تشکر کرده و گفت، این جزیره "همواره نقشی کلیدی در ثبات و موفقیت منطقه‌ای ایفا کرده است".

واشنگتن مشتاق به دیدن یک بیانیه قدرتمند از سمت مون جائه این در قبال چین بود اما این رهبر کره جنوبی نگران ناراحت ساختن بزرگترین شریک تجاری کشورش بود و بایدن نیز از سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری شرکتهای کره جنوبی در بخشهای استراتژیک آمریکا همچون میکروچیپها استقبال کرد.

دو کشور در بیانیه مربوط به نشست رهبرانشان توافق کردند تا شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم و نسل ششم شفاف و باز را توسعه داده تامین جهانی چیپها برای خودروها را افزایش دهند. آنها همچنین توافق کردند نسبت به ایجاد یک نیروی ضربت برای زنجیره تامینی مربوط به تولید تکنولوژی‌های سطح بالا بررسی کنند.

مون جائه این که در داخل کشورش از بابت وضعیت همه‌گیری کووید-۱۹ تحت فشار است، اظهار کرد، دو کشور با داشتن شراکت در زمینه واکسن که به ترکیب دانش کارشناسی آمریکا و ظرفیت تولید کره بپردازد، موافق بوده‌اند.

او گفت، این روند به تامین واکسنهای کووید-۱۹ در منطقه هند-اقیانوسیه کمک خواهد کرد، در حالی که بایدن گفت، آمریکا به تامین واکسیناسیون ۵۵۰۰۰۰ سرباز کره جنوبی می‌پردازد.

در بیانیه مشترک آنها عنوان شد، سئول "به طرزی چشمگیر" تعهدش به برنامه بین‌المللی توزیع واکسن موسوم به کوواکس در سال جاری میلادی را افزایش داده و دو کشور متعهد به همکاری با شرکای دیگر به منظور ایجاد یک مکانیزم تامین مالی جدید در قبال امنیت سلامت شدند.

رئیس جمهور آمریکا در این دیدار بر روابط اقتصادی و امنیتی عمیق پیونددهنده آمریکا با کره جنوبی از جمله در زمینه داشتن رویکرد مشترک در قبال کره شمالی تاکید کرد.

بایدن تاکید کرد: شراکت ما بنا شده بر مبنای تعهد آهنین ما به امنیت مشترک است. ائتلاف ما همواره برای مدت طولانی حامی صلح، امنیت و موفقیت و برجستگی بیشتر منطقه و نزدیک شدن ما به یکدیگر بوده است.

رئیس جمهور کره جنوبی گفت، کشورش همکاری نزدیکی با آمریکا در راستای حصول یک خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره خواهد داشت.

مون در گفتگو با خبرنگاران بعد از دیدار خصوصی با جو بایدن گفت، از "بازگشت آمریکا به رهبری" استقبال می‌کند.

او بیان کرد، دو کشور هم‌پیمان در زمینه مبارزه با همه گیری کووید-۱۹، بازسازی اقتصاد جهانی و رسیدگی به مساله تغییرات آب و هوایی با هم همکاری خواهند کرد.

رئیس جمهور کره جنوبی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بایدن اظهار کرد، آمریکا قبول کرده به خط مشی‌های مربوط به برد پروازی که باعث محدود شدن برد موشکهای کره جنوبی به ۸۰۰ کیلومتر می‌شده، پایان دهد.

مون جائه این گفت: من با خرسندی خبر پایان بازبینی در خط مشی‌های مربوط به موشکها را اعلام می‌کنم.

به گفته وی، دو طرف همچنین با تقویت هر چه بیشتر مواضع دفاعی ترکیبی خود موافقت کردند.

بایدن به رهبر کره شمالی وعده دیدار داد

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند