بالاترین نرخ تورم نقطه ای اقلام خوراکی در فروردین مربوط به دهک دوم و سوم درآمدی با تورمی معادل ۶۴.۸ درصد است. همچنین اولین تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی در سال ۱۴۰۰، ۶۳.۱ درصد به ثبت رسیده است که در مقایسه با تورم نقطه ای خوراکی ها در اسفند با کاهش ۳.۵ درصدی مواجه بوده است.

 بالاترین تورم میانگین به ثبت رسیده برای دهک های درآمدی در فروردین ماه، به دهک دهم با ۴۵.۸ و کمترین به دهک اول با ۳۷.۵ درصد تعلق دارد. با توجه به این آمار فاصله تورمی دهک ها به ۸.۳ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۰ رسیده است، این در حالیست که فاصله تورمی دهک ها در اسفند ۹۹ ، ۸.۸ درصد به ثبت رسیده بود.به عبارت دیگر فشار تورم بر اقشار مختلف درآمدی در فروردین نسبت به اسفند به مقدار ناچیزی بهبود یافته است.همچنین  به علت وزن بالای کالاهای خوراکی در سبد تورمی اقشار کم درآمد جامعه، افزایش قیمت ها در این بخش بیشتر دهک های پایینی رو تحت تأثیر قرار داده است.

تورم میانگین اقلام خوراکی و غیر خوراکی

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی از تورم اقلام غیر خوراکی و خدمات در فروردین ۱۴۰۰ بالاتر بوده است. تورم اقلام خوراکی برای دهک دوم ۴۵.۸ به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین تورم میانگین در  تمامی دهک ها درآمدی است. پایین ترین عدد تورم به ثبت رسیده برای دهک ها درآمدی نیز به دهک دهم با ۴۰.۸ درصد تعلق دارد.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «فشار 65 درصدی به سفره کم درآمدها» بخوانید.
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند