صدر اعظم آلمان روز شنبه گفت در حال حاضر بخش عمده‌ای از مردم آمریکا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند و ابراز امیدواری کرد که واشنگتن مجوز صادرات واکسن را صادر کند.

«آنکلا مرکل» صدر اعظم آلمان روز شنبه از آمریکا خواست تا به صادرات واکسن‌های کرونای تولید شده در خاک خودبپردازد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی در ادامه سخنانش گفت: «در حال حاضر که بخش عمده‌ای از جمعیت آمریکا واکسینه شدند، امیدوارم که ما بتوانیم تبادل آزادانه عناصر (واکسن) را داشته و بازار واکسیناسیون را آزاد کنیم».

وی اضافه کرد که اتحادیه اروپابخش بزرگی از دُزهای تولیدی در این اتحادیه را صادر کرده و این روند باید به قانون تبدیل شود.

مرکل که پس از دیدار با رهبران اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، مخالفت خود با درخواست از شرکت‌های دارویی برای صرفنظر کردن از مالکیت معنوی برای واکسن‌هایشان را ابراز داشت.

صدر اعظم آلمان گفت: «من فکر نمی‌کنم که چشم پوشی از حق امتیاز، راه حل تولید واکسن بیشتر برای مردم است به جای آن،‌ فکر می‌کنم که ما نیازمند خلاقیت و تقویت نوآوری شرکت‌ها هستیم و برای من، این موضوع شامل حمایت از حق امتیاز است».

رئیس بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا بر اهمیت تحریک نوآوری تاکید کرده و گفت که این نباید تضعیف شود به گونه‌ای که هیچگونه سازگاری برای گونه‌های جدید ویروس یافت نشود.

صدر اعظم آلمان اضافه کرد که واکسن، محصولی بسیار حساس بوده و افزود که شرکت‌ها پیشتر ظرفیت تولید خود را از طریق اعطا مجوز به دیگر شرکت‌ها، افزوده‌اند.

شرکت «بیون‌تک» که در تولید واکسن فایزر مشارکت داشته،‌ آلمانی است. فایزر نخستین واکسنی است که مجوزسازمان جهانی بهداشتبرای مصرف گسترده را کسب کرده است.

شرکت «کیوروک» دیگر شرکت آلمانی است که در آخرین مرحله آزمایش بالینی واکسن خود قرار داشته و منتظر مجوز تولید و توزیع واکسن خود در اتحادیه اروپاست.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند