تارنمای رسمی کاخ سفید گزارش داد، «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده شامگاه پنج شنبه با امضای دو فرمان اجرایی، وضعیت اضطراری ملی را در ارتباط با اقدامات دولت سوریه و همچنین برقراری ثبات در عراق تمدید کرد.

گفتنی است، رئیس جمهور وقت ایالات متحده فرمان اجرایی ۱۳۳۳۸ موسوم به وضعیت اضطراری ملی را در یازدهم ماه مه ۲۰۰۴ و به بهانه اقدامات دولت قانونی سوریه صادر کرد. به موجب این فرمان اجرایی، دارایی افراد خاص مسدود و صدور یا صدور مجدد برخی اقلام معین به سوریه ممنوع شد.

دولت ایالات متحده در توجیه علت صدور این فرمان اجرایی مدعی است که این فرمان با هدف مقابله با تهدید غیرعادی و فوق‌العاده‌ای که اقدامات دولت سوریه متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا می‌کند، صادر شده است. در این فرمان، حمایت ادعایی دولت سوریه از تروریسم، تلاش دمشق برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی و برنامه موشکی از جمله موارد تهدید علیه ایالات متحده تلقی شده‌اند.

دولت وقت ایالات متحده فرمان اجرایی وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با برقراری ثبات در عراق (۱۳۳۰۳) را روز ۲۲ ماه مه ۲۰۰۳ با هدف مقابله با تهدید غیرعادی و فوق العاده علیه امنیت ملی و سیاست خارجی این کشور صادر کرد. در این فرمان اجرایی موانع بر سر بازسازی منظم عراق، اعاده و حفظ صلح و ثبات در این کشور، توسعه نهادهای سیاسی، اجرایی و اقتصادی در عراق به مثابه تهدیدهای غیرعادی و فوق العاده معرفی شدند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند