ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که روسیه برای حذف و کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت آماده می شود.

اخیرا پارلمان اروپا با صدور قطعنامه ای خواستار قطع ارتباط روسیه از سوئیفت در صورت "ادامه تجاوزات" روسیه به اوکراین شده است.

سوئیفت یک سیستم تبادل و پرداخت داده بین بانکی است که بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی تقریباً در همه کشورها به آن متصل هستند.

دیپلمات ارشد روس تصریح کرد: روسیه در زمان حاضر کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت را به صورت تئوری بررسی می کند، اما چنین امکانی را بعید نمی داند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر در روسیه تلاش های بین سازمانی برای به حداقل رساندن ریسک ها و زیان های اقتصادی از قطع دسترسی این کشور به سوئیفت و سیستم های پرداخت بانکی بین المللی جریان دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به عنوان نمونه ای برای جایگزینی سوئیفت در روسیه به سیستم روسی به نام اس.پ.اف.س اشاره کرد که بانک مرکزی روسیه را آن را ایجاد کرده است.

زاخارووا گفت که سازمان های دولتی روسیه امکان متصل کردن سیستم روسی اس.پ.اف.س (سوئیفت روسی) با سیستم های مشابه خارجی از جمله سیستم اروپایی SEPA، ایرانی SEPAM و سیستم های چینی CUP و CIPS را بررسی می کنند.

مساله کنار گذاشتن روسیه از سوئیفت در هفته های اخیر با تیرگی روابط مسکو و اتحادیه اروپا و پاسخ روسیه به تحریم های جدید بروکسل با تحریم هشت مقام اروپایی حادتر شده و مقام های روسیه این مساله را بطور جدی بررسی می کنند.

«ولادیمیر جاباروف» معاون اول رئیس کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه به تازگی گفت: اگر مسکو از سوئیفت جدا شود، اتحادیه اروپا مجبور است پول نفت را به صورت نقدی در چمدان بپردازد.

به گزارش ایرنا ، جاباروف پارلمان اروپا را کانون «روس هراسی» خواند که هرگز در مورد چیزی تصمیم گیری نمی کند و قطعنامه های آن اسناد لازم الاجرا نیست.

وی با بیان اینکه ما برای جایگزینی سوئیفت از این سیستم نسخه پشتیبان تهیه کرده ایم، تصریح کرد: خرید منابع انرژی از ایالات متحده یک و نیم برابر بیشتر برای اروپایی ها هزینه دارد.

این سناتور به رسانه های روسی گفت که اتحادیه اروپا می تواند از طرح های مختلف معکوس استفاده کند، اما باید هزینه بیشتری برای واسطه ها بپردازد.

اقدامات آمریکا دلار را زیر سوال برده است

زاخارووا در ادامه مصاحبه با راشاتودی گفت که اقدامات آمریکا، تراکنش های بانکی دلاری را زیر سوال برده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: در این شرایط، موضوع تحکیم استقلال و پایداری سیستم های مالی هر کشوری در برابر تهدیدهای خارجی اولویت می یابد.

وی خاطرنشان کرد که اقدامات خودسرانه آمریکا در موضوع اعمال تحریم ها در مورد کشورهای دیگر درجه اطمینان به تراکنش های دلاری را بسیار کاهش می دهد.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند