طبق آیین‌نامه داخلی مجلس در صورتی که یک سؤال از وزیر در صحن علنی مطرح شود، پس از توضیحات وزیر، در صحن علنی رأی‌گیری می‌شود و اگر نصف به‌علاوه یک نمایندگان حاضر از توضیحات وزیر قانع نشده باشند، به‌عنوان یک اخطار یا کارت زرد به وزیر محسوب می‌شود.

ماده ۲۱۱ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید: چنانچه در هر دوره مجلس، سه بار با رأی اکثریت نمایندگان حاضر، سؤالات نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده شود طرح استیضاح وزیر درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم (۸۹) قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

دومین کارت زرد مجلس یازدهم به دژپسند

نمایندگان در نشست علنی (سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰)  مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی سوال روح الله نجابت به همراه ۳۷ تن از نمایندگان از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره علت عدم اجرای ماده ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر لزوم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار ؛ از توضیحات وزیر پیرامون این سوال با ۱۱۱ رأی موافق، ۸۱ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در جلسه علنی قانع نشدند.

کارت زرد مجلس به دژپسند وزیر اقتصاد درباره تخلف در واگذاری شرکت هفت تپه

پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز (سه شنبه ۹ دی ماه ۹۹)‌ نیز پاسخ‌های فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به سؤال احمد نادری نماینده مردم تهران را قانع کننده تشخیص نداده بودند.

کدام وزرای روحانی از مجلس ۲ کارت زرد گرفتند؟

۲ کارت زرد مجلس به ظریف در یک روز

علاوه بر وزیر اقتصاد ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز تا کنون ۲ بار توضیحاتش پیرامون سوالات نمایندگان در جلسه علنی برای وکلای ملت قانع کننده نبوده و ظریف نیز ۲ کارت زرد از بهارستان نشینان گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند