به نقل از مک‌کوریر، چهارشنبه شب، سایتی منتسب به طالبان بیانیه اخیر فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان درباره آغاز خروج این نیروها از این کشور را «ستودنی» خواند و از این امر استقبال کرد.

بسیاری حضور نیروهای خارجی در افغانستان را مهم‌ترین عامل جنگ در این کشور می‌دانند و امیدوارند با خروج این نیروها افغان‌ها بتوانند در صلح زندگی کنند.

یکشنبه گذشته بود که ژنرال آستین اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان از آغاز رسمی خروج نیروهای تحت فرماندهی‌اش از اول مه گفت. این در حالی است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان پیش از این تاریخ آغاز شده است. آمریکا اواسط آوریل بود که اعلام کرد تا ۱۱ سپتامبر، نیروهایش را به خانه برمی‌گرداند.

در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود که آمریکا و طالبان توافق کردند نیروهای خارجی تا یکم مه افغانستان را ترک کنند. این توافق در دوحه به امضا رسید. حالا طالبان در بیانیه چهارشنبه شب خود از آمریکا خواسته به تمامی بندهای توافق خود به ویژه خروج نیروهایش از افغانستان عمل کند.

این در حالی است که جریان و نتیجه مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان که در دوحه برگزار می‌شود همچنان نامشخص است. اما این مذاکرات بلاتکلیف مانده است، خشونت‌ها در افغانستان همچنان ادامه دارند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند