سعید نمکی با تاکید بر اینکه ما راهی به جز تبعیت از این شیوه بین المللی نداشتیم، تصریح کرد: چهار ماه برای انتقال پول ما را اذیت کردند اما این ساز و کار را رفتیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای واکسیناسیون جمعیت زیاد کشورمان نیاز به منابعی غیر از کوواکس داشتیم، گفت: از فروردین ۹۹ به موضوع واکسن پرداختیم، اردیبهشت ۹۹ با کشورهای هند، روسیه و چین مذاکره داشتیم و ۹ ماه طول کشید تا با روسیه قرارداد بستیم.

نمکی با بیان اینکه واردات واکسن غیر از کوواکس بصورت قطره چکانی است، اظهار داشت: ۸۵ درصد واکسن ها در هفت کشور مصرف می شود و اگر سر ریز داشته باشد به بقیه می رسد.

وی تاکید کرد: راه پایدار در تامین واکسن کرونا تولید داخل است که این راه را با شجاعت و جسارت و تکیه بر دانشمندان خودمان آغاز کردیم که یکی از آنها انستیتو پاستور است.

نمکی افزود: تولید واکسن چهاراه تبادل علوم پزشکی و غیر پزشکی است و اگر کشوری واکسن ساز شد بسیاری از زیرساختها و قدرت ها را دارد.

وی با بیان اینکه عده ای در حسرت تولیدهای واکسن ایرانی می سوزند، گفت: یک دفعه عده ای بعد مدت ها مانند قارچ پیدا می شوند و می دانم که اینها از کجا ضربه می خورند.

وزیر بهداشت بیان کرد: برخی می خواستند من را خسته کنند و گفتند که استیضاح وزیر بهداشت کلید خورد و فکر می کنند که خیلی به این میز وابسته ام اما نمایندگان مجلس موضوع را درک و به موقع ورود پیدا کردند.

نمکی اضافه کرد: ما با ۶ پلتفرم متفاوت در کشور کار می کنیم که یکی از بهترین انها این کار بزرگ در انستیتو پاستور است و به زودی طرح دیگری نیز رونمایی می شود و همچنین سایر طرح های واکسن سازی مانند برکت.

وی خاطرنشان کرد: عده ای ما را تخطئه کردند که چرا فاز سوم سایر واکسن بقیه را استفاده نکردید و من گفتم فقط یک شرط دارد که دانش فنی ان نیز انتقال یابد و مردم کشورمان را به این حقارت مبتلا نمی کنیم که عامل آزمایشگاهی دیگران شویم.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند