روسیا الیوم گزارش داد، «صوفیا ساچفکو» در «اسفوپودنایا پریسا» به دلیل اصلی پشت تنش و رویارویی دیپلماتیک میان غرب و روسیه پرداخت.

 

ساچفکو در یادداشتی نوشت: تنش در روابط روسیه و غرب ادامه داد: اظهارات تند و اتهام های متقابل و اخراج دسته جمعی دیپلمات ها.کارشناسان به شکل روز افزونی درباره جنگ دیپلماتیک سخن می گویند.

در همین زمینه «بوریس اشمیلف» پژوهشگر ارشد در مرکز اقتصاد وابسته به آکادمی علوم روسیه بر این باور است که تنش و تیرگی روابط روسیه و آمریکا بخش جدایی ناپذیر جنگ سرد میان روسیه و غرب به شکل دسته جمعی است.

وی گفت: این اشتباه است که نقش سیاست آمریکا در قبال مسکو را مورد توجه قرار نداد ولی در واقع نزاع میان روسیه و غرب ریشه هایی عمیق تر و دلایل اساسی تری دارد.

غرب دارای فرهنگ استراتژیک مشترک است و این اشتباه است که بگوییم کشورهای اروپایی فقط تحت تأثیر واشنگتن سیاست های ضد روسی در پیش می گیرند بلکه آنها منافع همسو دارند و ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش با انسجامی کامل عمل می کنند.

دلیل اصلی نزاع؟

دلیل اصلی نزاع غرب و روسیه این است که روسیه به پا خاسته تا خودش را به عنوان مرکز مستقلی در سیاست جهانی تثبیت کند و نمی خواهد برادر کوچک غرب باشد و بر اساس قواعدی که غرب تدوین می کند بازی کند. روسیه در مسیر رقابت و مبارزه به خاطر دیدگاهش درباره روابط بین الملل و نقشی که در آن دارد، گام بر می دارد.

مشکل در این نهفته نیست که مسکو آمادگی خود را برای ایفای نقش ژئو سیاسی ابراز می کند بلکه مشکل در ضعف اقتصادی اش نهفته است. نقش ژئوسیاسی نیاز به هزینه، تلاش،تمرکز و اراده زیادی دارد. آن وقت می توان ایفای نقش کرد. به همین دلیل تعداد اندکی از کشورها آماده چنین سناریویی هستند که عبارتند از: ایالات متحده آمریکا، چین و اتحادیه اروپا و روسیه نیز تلاش می کنند ولی روسیه حلقه ضعیف در این زنجیره است و مشکلات از اینجا شروع می شوند.

از آن جایی که دلایل رویارویی عمیق هستند بنابراین عبور از آنها در آینده نزدیک غیر ممکن است فقط می توان بهبودهایی در برخی عرصه ها دید.

آخرین تحولات تنش در مرزهای روسیه و اروپا

منابع خبری در روسیه روز جمعه ۲۳ آوریل از آغاز عملیات عقب‌نشینی نیروهای ارتش این کشور از مناطق نزدیک به مرز اوکراین خبر دادند.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کردند که واحد‌های ارتش که از چند هفته پیش در حوالی مرزهای اوکراین مستقر شده بودند عقب‌نشینی از این مناطق را آغاز کرده‌اند.

استقرار ده‌ها هزار سرباز ارتش روسیه در مناطق مشرف به مرز این کشور با اوکراین ضمن برانگیختن نگرانی‌های شدید نسبت به احتمال تهاجم گسترده ارتش به کشور همسایه، بر میزان تنش‌های موجود میان مسکو و غرب افزوده بود.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اوایل اخیرا ضمن اشاره به حضور تنش‌آفرین ارتش روسیه در اطراف مرز اوکراین، تحرکات نظامی تازه مسکو را بسیار خطرناک توصیف کرده بود.

نگرانی نسبت به بالاگرفتن تنش در مرز اوکراین همزمان با درگیری‌های پراکنده اخیر میان جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه و ارتش اوکراین در مناطق شرقی این کشور مطرح شد.

کی‌یف روز دوشنبه از کشتن شدن یک سرباز اوکراینی و زخمی شدن یک تن دیگر در جریان این درگیری‌ها خبر داد و جدایی طلبان نیز اعلام کردند که از ابتدای ماه ژانویه تاکنون بیست تن از نیروهای آنها در نبرد با ارتش اوکراین کشته شده‌اند.

روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که نیروهای نظامی این کشور برای انجام رزمایشی سه‌هفته‌ای در شبه‌جزیره کریمه به این مناطق اعزام شده‌اند.

مسکو همچنین همزمان با برپایی این رزمایش به ایالات متحده آمریکا و ناتو نسبت به آنچه فعالیت‌های تحریک‌آمیز در دریای سیاه خوانده شد، هشدار داده بود.

مقامات کرملین از سوی دیگر ضمن رد گمانه‌زنی‌های مطرح از سوی کی‌یف مبنی بر آمادگی مسکو برای یک حمله نظامی تاکید کردند که رزمایش نظامیان روسیه در کریمه به هیچ وجه تهدیدآمیز نبوده و تنها در پاسخ به تمرین‌های ناتو در اروپا و نیز تحرکات نظامی اوکراین صورت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه روز جمعه خود که خبرگزاری «ریا نووستی» آنرا منعکس کرد، آورده است: واحد‌ها و یگان‌های نظامی ما در حال حاضر به سمت پایانه‌های بارگیری راه‌آهن و محل استقرار هواپیماهای باری نظامی در حرکت‌اند تا به پایگاه‌های دائمی خود باز گردانده شوند.

اینترفاکس به نقل از همین منبع اعلام کرد که عقب نشینی نظامیان روسیه از کریمه یک روز پس از اتمام رزمایشی که در آن ده‌ هزار نیرو شرکت داشتند، آغاز شده است.

از سوی دیگر «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه که خود نیز روز پنجشنبه با حضور در کریمه تمرین‌های نظامی کشورش را از نزدیک دنبال کرد فلسفه برپایی این رزمایش غافلگیرانه را بررسی آمادگی نیروهای نظامی روسیه خواند و اعلام کرد که عقب‌نشینی ده‌ها هزار نیروی مستقر در کریمه و غرب روسیه از روز جمعه تا شنبه آینده، اول ماه مه به طول خواهد انجامید.

این مطلب برایم مفید است
33 نفر این پست را پسندیده اند