ولادیمیر پوتین با اعضای شورای امنیت روسیه درباره پاسخ مسکو به تحریم‌های جدید آمریکا گفت و گو کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه در بیانیه‌ای با اشاره این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، اعلام کرد: رئیس جمهوری روسیه اعضای شورای امنیت این کشور را از گفت و گوهای تلفنی این هفته خود با سران دیگر کشورها مطلع کرد.

ویاچسلاو والودین رئیس مجلس دوما، دیمیتری مدودیف معاون رئیس شورای امنیت، آنتون واینو رئیس دفتر رئیس جمهوری و نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت از جمله مقام‌های شرکت کننده در نشست شورای امنیت روسیه بودند.  

در همین حال دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری امروز در جمع خبرنگاران گفت که در نشست امروز شورای امنیت روسیه درباره مسائل مربوط به ساختار نظامی و اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور گفت و گو شد.

پسکوف همچنین خاطر نشان کرد که در دیدار یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری با جان سالیوان سفیر آمریکا در روسیه، پاسخ مسکو به تحریم‌های جدید واشنگتن مطرح و این موضوع برای طرف آمریکایی تشریح شد.  

دولت جو بایدن دیروز تحریم‌های جدیدی علیه مسکو به بهانه اقدامات روسیه از جمله هک و حملات سایبری و همچنین مداخله در انتخابات آمریکا وضع کرد.  براساس این تحریم‌ها، همچنین ۱۰ دیپلمات روس از خاک آمریکا اخراج می‌شود. خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد که ۳۲ فرد و نهاد روسی تحت این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

در پی وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو، سالیوان نیز به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد.

سفیر آمریکا روز پنجشنبه بر خلاف رسم رایج از بخش پشت ساختمان وزارت امور خارجه روسیه وارد این مکان شد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، سالیوان برای جلوگیری از جلب توجه رسانه‌ها، از در اصلی ساختمان وزارت خارجه روسیه که تعدادی از خبرنگاران برای تهیه خبر منتظر وی بودند وارد ساختمان مذکور نشد.

رسانه‌ها همچنین اعلام کردند که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه با سالیوان دیدار کرده و درخصوص وضعیت پیش آمده در روابط دوجانبه و امکان پاسخ مسکو به اقدامات غیردوستانه واشنگتن با وی گفت و گو کرد.  

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز دیروز اعلام کرد: روسیه پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا از جمله اخراج دیپلمات‌های روسی از این کشور را آماده می‌کند و در آینده نزدیک در مورد آن اطلاع رسانی خواهد شد.

زاخارووا روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به این سوال که آیا دستور مشخصی پس از گفت و گوی تلفنی اخیر روسای جمهوری روسیه و آمریکا به سازمان‌های دو کشور داده شده و آیا مقدمات برای اجلاس سران روسیه و آمریکا فراهم می‌شود، خاطر نشان کرد که با توجه به اقدامات آمریکا (وضع تحریم‌های جدید) چنین بنظر می‌رسد که پیام‌هایی به طرف آمریکایی داده شد و به آدرس مشخص نرسید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه پاسخ مسکو به تحریم‌های آمریکا اجتناب ناپذیر است، خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: این پاسخ آماده می‌شود و بزودی از آن مطلع خواهید شد. در زمان حاضر کارشناسان ما در حال تنظیم آن هستند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند