شالنبرگ در پیامی توئیتری ضمن اعلام استقبال کامل کشورش از تلاش‌های فشرده دیپلماتیک برای حفظ برجامنوشت: «بیایید روح [توافق] ۲۰۱۵ را احیا و دیپلماسی را عملی کنیم».

مالی نیز پنحشنبه شب در پاسخ به شالنبرگ نوشت: «همچنان که درگیر دیپلماسی اصولی هستیم تا دریابیم آیا ایران و ایالات متحده می‌توانند راهی برای بازگشت به تعهداتشان ذیل برجام پیدا کنند، قدردان مهمان‌نوازی اتریش هستیم».

روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در پی نشست مجازی روز جمعه، در شهر وین به صورت حضوری برگزار و طرفین توافق کردند که دو گروه کاری در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل شود که متشکل از همه اعضای کمیسیون مشترک یعنی کارشناسان ایرانی به اضافه کارشناسان کشورهای ۱+۴ است.

رابرت مالی نیز به نمایندگی از آمریکا جهت مذاکره با کشورهای 1+4 در وین حاضر شده است. با این حال بنا به تأکید طرف ایرانی، هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی میان تهران و واشنگتن وجود ندارد.

علاوه بر این، هیأت ایرانی حاضر در وین به ریاست «سید عباس عراقچی»، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بازگشت ایران به تعهدات برجامی را به رفع کامل تحریم‌ها منوط و هرگونه راهکار گام به گام در این خصوص را رد کرده است.

عراقچی پنجشنبه شب در مصاحبه با شبکه «پرس تی‌وی» با بیان اینکه تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌هایش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته ای ایران به ویژه در حوزه غنی سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند، اظهار داشت: «غنی سازی ۲۰ درصد ما اکنون با سرعتی حتی فراتر از سرعتی که مجلس شورای اسلامی در قانون خودش پیش بینی کرده بود، پیش می‌رود و مواد غنی شده ۲۰ درصد در حال تولید است». 

این مطلب برایم مفید است
33 نفر این پست را پسندیده اند