به گزارش رویترز، شمارش آرا نشان داد، حزب حاکم "مون جائه-این"، رئیس‌جمهور کره جنوبی در بحبوحه رسوایی‌ها و اشتباهات سیاسی، در انتخابات ویژه‌ای برای سمت‌های مهم شهرداری، شکست مفتضاحانه‌ای را متحمل شده است.

میلیون‌ها نفر از مردم کره جنوبی روز چهارشنبه پای صندوق‌های رأی رفتند تا رؤسای دو شهر بزرگ این کشور، سئول، پایتخت و شهر بندری "بوسان" را از میان ۲۱ دفتری که برای رأی‌دهی معرفی شده بودند، انتخاب کنند.

این انتخابات، کمتر از ۱ سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹ مارس، به طور عمده به عنوان سنجش مهمی برای تغییرات بالقوه سیاسی برای حزب مترقی مون تلقی می‌َشد.

مون و حزب دموکراتیک وی طی ماه‌های اخیر به خاطر قیمت‌های نجومی مسکن، عمیق شدن نابرابری، رسوایی‌های تعرض جنسی و روابط تیره با کره شمالی، شاهد نزول بی‌سابقه نرخ رضایت خود است.

نرخ مشارکت در سئول، ۵۸.۲ درصد و در بوسان ۵۲.۷ درصد بود؛ در حالی که جمعیت واجدین شرایط رأی‌دهی در این دو شهر، به ترتیب ۸.۴ میلیون نفر و ۲.۹  میلیون نفر بود. بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات، این نخستین باری بود که نرخ مشارکت در انتخابات زودهنگام برای دفاتر محلی، از ۵۰ درصد فراتر رفت.  

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند