خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع دیپلماتیک گفت: ایران احتمالا قصد دارد نفتکش توقیف شده کره جنوبی را در آینده نزدیک آزاد کند.

به گزارش این خبرگزاری، یک منبع دیپلماتیک که می خواست نامش فاش نشود، در گفت و گو با این خبرگزاری مدعی شد: ایران احتمالا قصد دارد نفتکش توقیف شده کره جنوبی و کاپیتان آن را  «در آینده نزدیک» آزاد کند و اشاره کرد که  «پیشرفت چشمگیری» در مذاکرات برای پایان دادن به توقیف تقریبا سه ماهه این نفتکش وجود داشته است. 

در اوایل ماه ژانویه، ایران نفتکش MT Hankuk chemi و گروه ۲۰ نفری آن را به دلیل آلودگی نفتی توقیف کرد. در ماه فوریه، مقامات ایرانی موافقت کردند که تمام دریانوردان این نفتکش را آزاد کنند به جز کاپیتان که برای مدیریت کشتی مورد نیاز بود. 

مشخص نیست که چرا ایران موافقت کرده است این کشتی و کاپیتان آن را آزاد کند اما ظاهرا طبق گمانه زنی ها، تهران و سئول در پرداختن به درخواست ایران مبنی بر آزادسازی پول بلوکه شده اش به میزان ۷ میلیارد دلار تحت تحریم های آمریکا در بانک کره جنوبی پیشرفت حاصل کرده اند. 

دو کشور درباره چگونگی آزادسازی بخشی از پول ایران از طریق کانال تجارت بشردوستانه سوییس که برای تسهیل واردات کالاهای بشردوستانه به ایران طراحی شده،  در حال مذاکره بوده اند. 

بر اساس این گزارش، ادعای این منبع دیپلماتیک در حالی مطرح می شود که مقامات و منابع رسمی ایران هنوز این موضوع را رد یا تایید نکرده اند. 

این مطلب برایم مفید است
51 نفر این پست را پسندیده اند