مخالفات دولت سعودی در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند دولت ریاض در سال‌های گذشته به بهانه‌های مختلف بیش از هزار خطیب و روحانی مساجد را از کار برکنار کرده است.

به نوشته وبگاه عربی۲۱، «یحیی عسیری» دبیرکل حزب «التجمع الوطنی» در این باره گفت که کارزار برکناری و بازداشت خطیبان همچنان ادامه دارد و تاکنون بیش از هزار نفر را شامل شده است و عمده دلایل نیز به توئیت‌هایی که می‌زنند و مخالفت شدید با آموزه‌های رسمی سعودی و عدم دشمنی با اخوان‌المسلمین باز می‌گردد. به گفته وی در موارد بسیاری دستگیری‌ها و برکناری‌ها پس از جاسوسی از واتساپ و جلساتشان صورت می‌گیرد.

برخی حساب‌های کاربری در توئیتر نیز نام دهها خطیب و روحانی برکنار و بازداشت شده را نوشته و بهانه‌ای که موجب برکناریشان شده را نیز ذکر کرده‌اند. یکی از بارزترین دلایل به دعوت خطیبان برای تحریم کالاهای فرانسوی پس از اهانت به پیامبر اسلام (ص) باز می‌گردد.

«ناصر الغامدی» استاد دانشگاه و مخالف معروف عربستانی لیستی از ۵۰ خطیب مسجد را منتشر کرده که در منطقه مکه برکنار شده‌اند. به گفته الغامدی این افراد در پی دستور «خالد الفیصل» امیر منطقه مکه برکنار شده‌اند.

پایان سال میلادی گذشته «عبداللطیف آل الشیخ» وزیر امور اسلامی عربستان سعودی نیز از تصمیم برای برکناری ۱۰۰ خطیب مساجد به علت عدم ابراز دشمنی با اخوان‌المسلمین خبر داد و چند روز بعد در ویدئویی در حالی که به ظاهر گریه می‌کرد، گفت که راضی به بیکار کردن و بریدن نان کسی نیست، اما برکناری آن‌ها طبق دستور و قوانین بود.

او در سال ۲۰۱۸ گفته بود که اجازه فعالیت به خطیبانی که به گفته وی افکار مردم را مسموم می‌کنند، نخواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند