به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، هجده سناتور که ۹ نفر از اعضای حزب دموکرات و ۹ نفر از حزب جمهوری‌خواه هستند، «قانون عادی‌سازی روابط با اسرائیل در سال ۲۰۲۱» را معرفی کرده‌اند. تمامی اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این لیست دیده می‌شوند.

تاکنون چهارده سناتور دیگر نیز به حمایت از تصویب این لایحه پیوسته‌اند. این قانون در صورت تصویب، از وزارت امور خارجه آمریکا می‌خواهد راهبردی را برای «تقویت و گسترش توافق ابراهیم و دیگر توافقات عادی‌سازی با اسرائیل» فراهم کند.

قانون فوق همچنین از دستگاه دیپلماسی آمریکا خواهد خواست، دستور کار جزء به جزئی را در مورد اهرم‌های دیپلماتیک دولت برای تشویق به عادی‌سازی روابط شرکای واشنگتن با رژیم صهیونیستی ارائه کند.

«کوری بوکر» از سناتورهای دموکرات روز پنجشنبه در این‌باره مدعی شد: «این [عادی‌سازی‌ها] نه تنها برای منافع امنیت ملی آمریکا حیاتی است، بلکه برای صلح و رفاه اقتصادی در منطقه نیز ضرورت دارد».

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا حدود دو ماه پیش در جلسه دریافت رأی اعتماد از مجلس سنا حمایتش از تداوم این عادی‌سازی‌ها را اعلام کرد.

عادی‌سازی روابط شرکای واشنگتن با رژیم صهیونیستی، بخشی از طرحی بود که تیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا مطرح کرد.

«جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد وقت ترامپ اخیراً اعلام کرده که عربستان سعودی و سه کشور عربی دیگر به توافق با رژیم صهیونیستی نزدیک شده‌اند.

امارات در سپتامبر ۲۰۲۰ با وساطت دولت وقت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، توافق عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس موسوم به «توافق‌های آبراهام» امضا کرد و رسماََ با این رژیم مناسبات دیپلماتیک برقرار کرد.

پس از امارات، سه کشور عربی بحرین، سودان و مراکش نیز به توافق آبراهام پیوسته و روابط خود با رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی کردند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند