به دنبال تحریم شماری از اتباع چینی توسط انگلیس با استناد به اصطلاح به مسائل حقوق بشر در سین کیانگ، طرف چینی نیز روز جمعه تصمیم بر تحریم شمار ۹ تبعه و چهار نهاد در انگلیس که با سوء نیت دروغ پراکنی و گسترش اطلاعات غلط انجام می دهند را مورد تحریم قرار دهد.

از امروز ورود افراد مربوطه و اعضای اصلی خانواده آنها به سرزمین اصلی، هنگ کنگ و ماکائو چین ممنوع است. اموال آنها در چین مسدود خواهد شد و شهروندان و موسسات چینی از تجارت با آنها منع می شوند. چین این حق را دارد که اقدامات بعدی را انجام دهد.

براساس بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه چین، انگلستان با استناد به اصطلاح مسائل حقوق بشر در سین کیانگ، تحریم های یکجانبه ای را علیه افراد و نهاد مربوطه چینی اعمال کرد.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که این اقدام مبتنی بر چیزی جز دروغ و اطلاعات غلط نیست و آشکارا قوانین بین المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل را نقض می کند و به شدت در امور داخلی چین دخالت کرده و روابط چین و انگلیس را به شدت تضعیف می کند.

وزارت خارجه چین با ابراز مخالفت قاطع و محکومیت شدید، سفیر انگلیس در چین را احضار کرده است.

چین قاطعانه مصمم است که از حاکمیت ملی، امنیت و منافع توسعه خود محافظت کند و به طرف انگلیس هشدار می دهد که در مسیر اشتباه حرکت نکند.

در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است در غیر این صورت، پکن با قاطعیت واکنش های بیشتری نشان خواهد داد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند