وزارت خارجه چین به موافقت اتحادیه اروپا با تحریم خود واکنش نشان داد و اعلام کرد مجازات‌هایی را برای چند مقام پارلمانی، پژوهشگر و نهاد اروپایی در نظر گرفته است.

وزارت امور خارجه چین دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه خود واکنش نشان داد و چند مقام و نهاد اروپایی را تحریم کرد. 

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» وزارت خارجه چین اعلام کرده پکن در واکنش به تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا، مجازات‌هایی را برای ۱۰ اروپایی از جمله نمایندگان پارلمان، چند پژوهشگر و همچنین چهار نهاد را اعلام کرد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اقدام اروپا مبتنی بر دروغ و اطلاعات غلط، نادیده گرفتن و تحریف واقعیت‌هاست.»

وزارت خارجه چین افزود که  این اقدام اتحادیه اروپا دخالت فاحش در امور داخلی چین است.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای نخستین بار بعد از سال ۱۹۸۹ به این سو با تحریم مقام‌های چین با ادعای نقض حقوق بشر موافقت کردند.

یک مقام اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» مدعی شد اروپا به دلیل نقض حقوق بشر در «اویغور»، چین را تحریم کرده است. این مقام آگاه افزود که  وزرای خارجه اتحادیه اروپا بابت تحریم چین به توافق رسیده‌اند.  سخنگوی وزارت خارجه انگلیس نیز در این زمینه گفت: «این مهم است که جامعه بین‌المللی پیام واضحی ارسال می‌کند که وضعیت در "شین جیانگ" (سین‌کیانگ) بدون پاسخ نخواهد ماند».

 چندی قبل سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «بشدت با این اقدام مخالف هستیم. حُقه‌های بریتانیایی نمی‌تواند جامعه بین‌المللی را فریب دهد».

وزیر خارجه آلمان چندی قبل در برلین گفت احتمال می‌رود اتحادیه اروپا بزودی این تحریم‌ها را اعمال کند. همزمان، چهار دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند اتحادیه اروپا قصد دارد علیه چهار مقام و یک نهاد چینی به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر» علیه جمعیت اویغورها خوانده شده تحریم‌های مسافرتی اعمال کرده و دارایی‌های آنها را مصادره کند

چین بارها ادعای غرب علیه خود درباره نقض حقوق اقلیت ایغورها را «عاری از واقعیت» توصیف کرده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند