وزیر خارجه آمریکا قصد دارد روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در راستای تلاشهای دولت واشنگتن برای ترمیم روابط با اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کند.

رسانه‌های غربی گزارش دادند که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه در راستای تلاشهای «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور برای ترمیم روابط فراآتلانتیک به اروپا سفر خواهد کرد و با رهبران ناتو و کشورهای اروپایی دیدار و رایزنی خواهد کرد. 

براساس گزارش رادیو آزاد اروپا، بلینکن در یک نشست وزرای خارجه ناتو حضور خواهد یافت و با متحدان آمریکا و همچنین «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو درباره مسائل مختلف مشورت می‌کند. این سفر روز ۲۳ و ۲۴ مارس(سوم و چهارم فروردین) انجام خواهد شد. وزارت خارجه آمریکا سفر بلینکن به اروپا را در راستای تقویت اتحاد واشنگتن و بروکسل و همچنین بهبود روابط این کشور با متحدان ناتو خوانده است.

طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، دستور کار بلینکن در این سفر، نگرانیهای واشنگتن درباره چین و روسیه، نقش ناتو در افغانستان، حملات سایبری، مبارزه با تروریسم، تغییرات اقلیمی، امنیت انرژی و دیگر چالشهای فیمابین است. 

علاوه بر این، بلینکن در بروکسل با «اورسولا فن در لین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی این اتحایه درباره شرایط پاندمی ویروس کرونا و مسائل دیگر رایزنی خواهد کرد. 

روابط میان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو ناتو با آمریکا در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده بر مسائل مختلفی از جمله بودجه ناتو، برجام و مسائل دیگر دچار سردی و اختلاف شده بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند