در پی تهدید «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه توسط «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، مسکو پاسخ رئیس جمهور آمریکا را داد.

فولودین در تلگرام نوشت: بایدن با سخنانش به شهروندان کشورمان توهین کرد. این هیستری ناشی از ناتوانی است. پوتین رئیس جمهور ماست و حمله به او به مثابه حمله به کشورماست!»

بایدن در مصاحبه ای با ای بی سی نیوز آمریکا که امروز چهارشنبه منتشر شد گفت که پوتین به دلیل تلاش روسیه برای تأثیرگذاری در انتخابات اخیر آمریکا و دخالت به نفع «دونالد ترامپ» تاوان خواهد داد.

مصاحبه جنجالی بایدن

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در یک مصاحبه تفصیلی با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز»، درباره مسائل مختلفی از جمله ادعای اخیر جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا، مسئله خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و مجازات ولی‌عهد سعودی به دلیل نقشش در قتل خاشقچی و رابطه با عربستان سعودی پرداخت.

پوتین باید تاوان بدهد

وی در بخشی از این مصاحبه با اتهام‌زنی علیه رئیس‌جمهور روسیه، گفت «ولادیمیر پوتین» برای مداخله در انتخابات آمریکا تاوان خواهد داد. 

جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارشی جدید مدعی شده روسیه یک عملیات اطلاعاتی موفق را از طریق نائبانش برای نفوذ به حلقه نزدیکان «دونالد ترامپ» هدایت کرده و مطابق این ادعا، دستگاه اطلاعاتی روسیه از طریق عوامل نزدیک به ترامپ اقدام به انتشار اطلاعات نادرست درباره نظام سیاسی آمریکا با هدف تضعیف جو بایدن و نامزدی او در انتخابات اخیر آمریکا کرده است.

بایدن در خصوص این ادعا گفت او به رئیس‌جمهور روسیه درباره واکنش احتمالی در تماس تلفنی ماه ژانویه خود با پوتین هشدار داده بود.

بایدن اظهار داشت: او (پوتین) تاوان آن را پرداخت خواهد کرد. ما صحبتی طولانی داشتیم. من او را نسبتاً خوب می‌شناسم. وقتی مکالمه شروع شد، به او گفتم «من تو را می‌شناسم و تو هم من را.» اگر برایم مشخص شود که این اتفاق (دخالت انتخاباتی) افتاده، بعد دیگر آماده باش.

در ادامه او در پاسخ به این سوال خبرنگار که «پس شما ولادیمیر پوتین را می‌شناسی. فکر می‌کنی او قاتل است؟»، گفت: «فکر می‌کنم.»

بایدن در ادامه این مصاحبه، در اشاره به تصمیم واشنگتن در دولت او برای تمدید معاهده تسلیحاتی با روسیه در ماه ژانویه گفت که همزمان می‌شود با روسیه در جاهایی که همکاری مشترک به نفع ما است، همکاری کرد.

خروج از افغانستان تا اول مه دشوار است

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تا ماه مه را دشوار خواند.

وی در خصوص بررسی توافق رئیس‌جمهور سابق آمریکا با طالبان، که بر مبنای آن آمریکا باید همه نظامیان خود را تا اول مه (۱۲ اردیبهشت) از افغانستان در صورت رعایت شرایط از سوی طالبان خارج کند، گفت: در حال تصمیم‌گیری درباره زمان خروج آن‌ها (نظامیان آمریکایی از افغانستان) هستم. واقعیت این است که توافق رئیس‌جمهور سابق به خوبی مذاکره نشده بود و بنابراین ما در حال رایزنی با متحدان خود و همچنین دولت هستیم و این تصمیم‌گیری در حال انجام است. 

رئیس‌جمهور آمریکا اظهار داشت: خروج همه نیروها تا اول مه دشوار است، ممکن هست اما دشوار است. 

اوضاع با ریاض تغییر خواهد کرد

در ادامه مصاحبه خبرنگار شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی نیوز از وی می‌پرسد که چرا علیرغم تایید نقش «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در قتل «جمال خاشقچی» منتقد ریاض، او را شخصاً مجازات نکرد. 

وی در پاسخ گفت، او کسی است که برخلاف دولت قبل آمریکا، گزارش جامعه اطلاعاتی این کشور درباره این قتل را منتشر کرد و افزود: او برای پادشاه عربستان روشن کرده که اوضاع تغییر خواهد کرد. 

رئیس‌جمهور آمریکا اینطور توجیه کرد که «ما همه افراد آن سازمان (جوخه ترور بن سلمان) را مسئول شناختیم--اما نه ولی‌عهد را زیرا تا جایی که من می‌دانم هرگز وقتی با کشوری اتحاد داریم، کسی را که در عمل نقش رهبر آن کشور را دارد مجازات و طرد نکرده‌ایم.»

این مطلب برایم مفید است
35 نفر این پست را پسندیده اند