مدت کوتاهی پس از دیدار یک هیأت چهارنفره از نمایندگان جنبش حزب الله لبنان با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه از جامعه بین‌المللی خواست تا این جنبش را به طور کل- هم شاخه سیاسی و هم شاخه نظامی آن- در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

وزارت خارجه آمریکا با محکوم کردن دیدار روز دوشنبه هیأت نمایندگی حزب الله با بلندپایه‌ترین دیپلمات روسیه و همچنین دعوت مسکو برای انجام این دیدار را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه العربیه انگلیسی مدعی شد: «ما از تمام کشورها می‌خواهیم که تمایز غلط میان شاخه‌های به اصطلاح نظامی و سیاسی حزب الله را رد کرده و این گروه را در کل به مثابه یک سازمان تروریستی در نظر بگیرند».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود: «حزب الله تحت عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شده و طبق قوانین ایالات متحده یک [سازمان] تروریستی جهانی است».

این در حالی است که برخی از متحدان آمریکا از جمله فرانسه شاخه سیاسی حزب الله لبنان را به رسمیت می‌شناسند و حتی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در یکی از سفرهای خود به لبنان پس از انفجارهای بیروت (آگوست ۲۰۲۰) با «محمد حسن رعد» رئیس هیأت نمایندگی حزب الله دیدار و گفتگو کرد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند