مصطفی کواکبیان گفت: بعضی ها فکر می کنند اگر گشایش اقتصادی ایجاد و تحریم ها برداشته شود، اقبال مردم به اصل انتخابات و اصلاح طلبان زیاد می شود؛ پس ما نباید این کار را انجام بدهیم. واقعا این حماقت است که آدم به خاطر یک دستمال قیصریه را کلا آتش بزند.

دبیرکل و جمعی از اعضای حزب مردم سالاری عصر روز جمعه ۲۲ اسفند ماه در حسینیه جماران با حجت الاسلام و المسلمین دیدار کردند.

مصطفی کواکبیان در این دیدار پیش از سخنان یادگار امام گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که بعضی بن بست های در مسیر جمهوری اسلامی باید با بازنگری در قانون اساسی حل شود. به اضافه اینکه حاکمیت مردم و جمهوریت نظام باید بیشتر تقویت شود که الآن تا حدی تضعیف شده است. رفراندوم قانون اساسی سال ۵۸ و بازنگری آن در سال ۶۸ بود و از سال ۶۸ بالغ بر ۳۰ سال گذشته و هیچ تغییری در این قانون داده نشده است.

دبیرکل حزب مردم سالاری اظهار داشت: در بحث سیاست خارجی و روابط بین المللی ما نگرانی های جدی داریم و تیم جدید بایدن تا حالا سه بار پالس هایی داده اند که حاضر هستند بنشینند. یک بار گفتند ما با تروئیکای اروپایی می آییم ولی ناظر هستیم و هنوز به برجام برنگشته ایم. متأسفانه این طرف گفتند نمی شود و اصلا چرا آمریکا بیرون رفته است؟! یک بار هم آنها گفته اند ما بیاییم ببینیم بر سر چه چیزی باید بحث کنیم و ظاهرا این هم پذیرفته نشده است. آخرین مورد هم سه روز پیش بود که اعلام کردند ما گام به گام حاضریم. یعنی مثلا شما یک گام از پنج گام خود برگردید و ما هم بخشی از تحریم ها را بر می داریم و ظاهرا این هم جواب منفی گرفته است.

وی افزود: متأسفانه انگار خود دولت هم جدی نیست. جالب است که برای تفاهم با آژانس بین المللی انرژی اتمی من شنیدم که مصوبه شورای عالی امنیت ملی را مقام معظم رهبری هم تأیید کرده بودند. یعنی اساسا مصوبه شورای عالی امنیت ملی بدون تأیید رهبری قابل اجرا نیست. اینها گفتند ما نظارت های فراپادمانی را نمی پذیریم ولی در چهارچوب پادمان حاضریم با همدیگر هماهنگ کنیم. جالب است که آقای قالیباف هم در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور داشته است.

کواکبیان ادامه داد: بعد یکدفعه ۲۲۱ نفر در مجلس گفتند که بی خود توافق کرده اند و رئیس جمهور و مسئولین اجرایی باید به دستگاه قضایی معرفی شوند و رهبری هم واکنش نشان داده که باید یک صدا از کشور برخاسته شود. شاید بعضی ها دلسوزانه هم بگویند ولی متوجه نیستند. مثلا نماینده گفته بود اگر FATF راست می گوید قاتل شهید فخری زاده را اعلام کند؛ چه ربطی دارد؟!

کنایه کواکبیان به اصولگرایان

وی یادآور شد: بعضی افراد واقعا از مسائل سر در نمی آورند. بعضی ها فکر می کنند اگر گشایش اقتصادی ایجاد و تحریم ها برداشته شود، اقبال مردم به اصل انتخابات و اصلاح طلبان زیاد می شود؛ پس ما نباید این کار را انجام بدهیم. واقعا این حماقت است که آدم به خاطر یک دستمال قیصریه را کلا آتش بزند.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به اعلام کاندیداتوری از طرف حزب خود، گفت: من در کنگره حزب گفتم و الآن هم می گویم که اگر حضرت آیت الله حاج سید حسن آقای خمینی تشریف بیاورد ما در رکاب ایشان هستیم. البته در صلاحدید شما دخالت نداریم ولی واقعا اگر آن جریان نخواهند برخورد حذفی کنند، حتما اقبال به شما و موقعیت شما از بنده بیشتر است. روی سیدمحمد خاتمی و دکتر ظریف هم بحث شده بود ولی روی شما در حزبمان تقریبا هیچ بحثی نداشتیم.

واکنش کواکبیان به اعلام کاندیداتوری برخی نظامیان

وی تأکید کرد: این انقلاب هرچه دارد به وجود پر برکت اندیشه های امام راحل است. اما بعضی وقت ها که بعضی ها حرف های بی ربطی می زنند. مثلا در خصوص ورود نظامی ها به انتخابات ریاست جمهوری، صریح بند (ل) وصیتنامه امام این است که نباید وارد شوند و حتی کلیپ سخنان رهبر انقلاب هم پخش شد که ایشان هم گفتند ما همان روش را داریم. ولی بعضی ها می گویند از قرارگاه خاتم استعفا داده اند؛ این معنی ندارد، باید از کل نهاد نظامی استعفا بدهد و بعد هم دیگر برنگردد.

همه افتخارات همه ما به برکت وجود امام خمینی(س) است

کواکبیان در پایان گفت: هر جایی که در خصوص امام می خواهد بحث مطرح شود، نظر حزب ما این است که باید از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام و شخص حضرتعالی موضع گیری هایی شود که خدای ناکرده عظمت و جلال بنیانگذار نظام کمرنگ نشود. این نکته را هم به عنوان دغدغه می گوییم که احساس می کنیم در این ۴۲ سال بعضی افراد دنبال این هستند که امام کمرنگ شود. همه افتخارات همه ما به برکت وجود امام خمینی(س) است. حزب مردم سالاری روی اندیشه های امام حساس است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند