براساس گزارش آوریل ۲۰۲۰ مرکز کنترل تسلیحات و عدم اشاعه، انگلیس حدود ۱۹۵ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد که از آن میان، ۱۲۰ کلاهک به لحاظ عملیاتی در دسترس هستند. کلاهک‌های مستقر شده انگلیس در کنترل نیروی دریایی سلطنتی است.

براساس توییت لوسی فیشر، معاون سیاسی دیلی تلگراف، اعلامیه رسمی درباره افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای احتمالا سه‌شنبه در "بررسی یکپارچه امنیت، دفاع، توسعه و سیاست خارجی" منتشر خواهد شد. این گزارش که ۱۶ مارس منتشر می‌شود، سیاست خارجی، دفاعی، امنیتی و توسعه بین‌المللی انگلیس را توصیف خواهد کرد.

در توییت فیشر، او اشاره کرد که انگلیس حدود ۱۸۰ کلاهک ذخیره شده در اختیار دارد.

افزایش بالقوه تعداد کلاهک‌های ذخیره شده، اولین افزایش این چنینی از پایان جنگ سرد خواهد بود. انگلیس در بررسی دفاعی استراتژیک سال ۲۰۱۵ خود به کاهش "مجموع ذخایر تسلیحات هسته‌ای خود تا اواسط دهه ۲۰۲۰ تا حدود ۱۸۰ کلاهک" متعهد شد.  

دیوید کولن، مدیر سرویس اطلاع‌رسانی هسته‌ای جمعه به گاردین گفت: اگر این به تصویب برسد، اقدامی به شدت تحریک‌آمیز خواهد بود. انگلیس همواره به کاهش دخایر کلاهک خود به عنوان مدرکی در تحقق وظایف حقوقی خود طبق پیمان عدم اشاعه هسته‌ای اشاره می‌کند. اگر آنها به چندین دهه پیشرفت در کاهش این تعداد پایان دهند، سیلی به صورت ۱۹۰ کشور دیگر عضو این پیمان خواهد بود و این نقض پیمان به حساب خواهد آمد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند