مهمترین وظیفه قوه مقننه قانونگذاری است و نظارت بر اجرای قانون نیز کاربرد دیگر مجلس شورای اسلامی است. اما به نظر میرسد بخشی از مجلس یازدهمی ها نه تنها علاقه ای به این وظایف ندارند بلکه هنوز خود را در قامت "مسئولیت اجرایی" می بینند! این ویژگی به خصوص در میان فردی که در راس هیات رئیسه مجلس حضور دارد، بیشتر مشهود است.

محمدباقر قالیباف در طول سالیان وانتخابات گذشته، همواره کاندیدای ورود به پاستور بوده اما از آنجایی که انتخاب مردم نبود، این رویایش تعبیر نشد و در نهایت توانست از طریق انتخابات مجلس شورای اسلامی به بهارستان راه یابد. این در حالی بود که این دوره از انتخابات کشور که دوم اسفند 98 برگزار شد، کمترین میزان مشارکت را در پرونده انتخابات جمهوری اسلامی را به نام خود ثبت کرد.

با وجود این، تغییر نوع مسئولیت قالیباف از شهرداری تهران به ریاست مجلس شورای اسلامی (که دو حیطه و وظیفه شغلی کاملا متفاوت است)؛ تا این لحظه در عالم واقع رخ نداده است ! یعنی رئیس مجلس غالبا تمایل به انجام امور اجرایی دارید و گویی هنوز نپذرفته که وظیفه رئیس قوه مقننه از وظایف قوه مجریه متمایز است. این ادعا، با نگاهی گذرا به اظهارات و سفرهای قالیباف، به راحتی قابل اثبات است.

اولین سفر استانی قالیباف به خوزستان بود که شهریور گذشته انجام شد. سفری که رئیس مجلس بیش از یکصد تن، همراه داشت و بدین لحاظ، رکورد احمدی نژاد را در تعدد همراهان شکست. همچنین هزینه این سفر چهارروزه مورد سوال افراد زیادی قرار گرفت.

رئیس مجلس در واکنش به انتقاداتی که به این سفر بیان میشد، « نظارت بر روند اجرای طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرا در کشور » به خاطر « نزدیک بودن موعد تنظیم بودجه سال آتی» را، علت شروع سفرهایش عنوان کرد و البته پاسخی به این سوالها نداد که اگر قصد نظارت یا مشاهده وضعیت استانها را دارد، پس علت مداخله در امور اجرایی استانها و بیان اظهاراتی که جزو وظایف رئیس قوه مققنه نیست، چیست؟

این نکته ای بود که از دید مردم نیز پنهان نماند. برای همین نزدیک بودن زمان انتخابات ریاست جمهوری 1400 را مهمترین علت برگزاری سفرهای مذکور، عنوان کردند. در همین راستا، یک کابر فضای مجازی نوشت: «قالیباف با سفر به خوزستان، نخستین گام انتخاباتی‌اش را برای سال ۱۴۰۰ برداشت. قالیباف با شبکه مالی و سیاسی و رسانه‌ای‌اش امیدوار است بالاخره رئیس جمهور شود.»

رئیس مجلس کمی بعد از خوزستان، عازم سیستان و بلوچستان شد و پس از آن نیز، چهارمحال و بختیاری و کرمان، از جمله استانهایی بودند که به عنوان مقصد بعدی قالیباف انتخاب شدند. این سفرها اگرچه با عنوان "سفر نظارتی" سعی دارد تا بر بُعد نظارتی مجلس را مورد تاکید قرار بدهد، اما حامیان این سفرها، در مقابل این واقعیت که "مصوبات سفر"  فقط محصول سفر مقامات اجرایی در قوه مجریه است و نه قوای دیگر، سکوت میکنند و پاسخی نمی توانند ارائه دهند.

دخالت قالیباف دراموری که ذاتا ماهیتی اجرایی دارند، به قدری در ماه های اخیر شدت یافته است که روحانی رئیس دولت مجددا به  صراحت تاکید کرد هیچ کس حق دخالت در امور قوه مجریه را ندارد.

اما چه چیزی باعث شد تا روحانی بر تفکیک وظایف قوا تاکید بکند؟ نگاه به جدول زیر می تواند پاسخی به این سوال بدهد؛ جدولی که شرح اجمالی سفر قالیباف به برخی استان ها است.

 

 

استان

 

تاریخ انجام سفر

 

برخی مصوبات نظارت میدانی!

 

خوزستان

۱۱ شهریور ۹۹

 1. تکمیل اسکله صیادی ثامن الائمه آبادان
 2. اصلاح شبکه فاضلاب شهری  خرمشهر
 3. توافق برای حل مساله وقفی بودن زمین های مردم
 4. تکمیل فاز سوم بیمارستان ولی عصر (عج)
 5. تکمیل تصفیه خانه آب شهری
 6. فعال سازی کارخانه سیمان آریا و رفع مشکل حقوقی توسط بنیاد تعاون ناجا و بانک سپه
 7. تکمیل پل میان رود و توافق برای تامین اعتبار

 

سیستان و بلوچستان

۲۱ مهر ۹۹

 1. تکمیل نیروگاه بادی میل نادر
 2. احداث و نوسازی شبکه فاضلاب شهرهای استان

 

کرمان

 1. دی ۹۹

* هیچ خبری درباره مصوبات این سفر یافت نشد. درعوض، تصاویری از حضور سخنرانیهای متعدد قالیباف منتشر شده  و مردم حاضر در آن مراسم، پوسترهای تبلیغاتی -انتخاباتی برای قالیباف در دست گرفته اند.

 

چهارمحال و بختیاری

۱۷ دی ۹۹

 1. تامین اعتبار برای سد خرسان لردگان از طریق پیش فروش برق به توانیر
 2. موافقت نامه تامین آب پایدار برای ۲۲۹ روستای این استان

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
116 نفر این پست را پسندیده اند