رئیس گمرک ماهیرود خراسان جنوبی با اشاره به آتش سوزی در مرز ماهیرود، اظهار کرد: نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان در مرز ماهیرود خراسان جنوبی، برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی بازارچه مرزی افغانستان، از بارهای صادراتی تخلیه شد.

علی اکبر کیانی، امروز شنبه ۱۶ اسفند به رسانه‌های گروهی گفت: بازارچه مرزی افغانستان در مرز مشترکش با ایران در گمرک ماهیرود خراسان جنوبی، ساعتی پیش به علت آتش گرفتن دو مخزن سوخت دچار حادثه شد.

وی با بیان اینکه این آتش سوزی هم اکنون از دو به سه مخزن گازوئیل ۱۵۰ هزار لیتری گسترش یافته است، تصریح کرد: چهار خودروی آتش نشانی از خاک ایران و از گمرک ماهیرود به خاک افغانستان و بازارچه مرزی اعزام شده‌اند.

رئیس گمرک ماهیرود خراسان جنوبی یادآور شد: با همکاری نیروهای مرزبانی، هم اکنون تریلرها و کامیون‌های حاوی بارهای صادراتی و تزانزیتی در دو طرف مرز، برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی، جابجا و به نقطه امن منتقل شده‌اند.

دستور استاندار برای رسیدگی سریع‌تر به حادثه

به دنبال این حادثه و با درخواست والی فراه افغانستان از استاندار خراسان جنوبی، اعزام نیروهای کمکی به گمرک مرزی افغانستان انجام شد.

با دستور استاندار خراسان جنوبی امکانات و نیروهای کمکی برای اطفاء حریق در منطقه ماهیرود اعزام شده‌اند و کمک نیروهای اعزامی شروع شده است.

ملانوری در همان دقایق اولیه به تمامی دستگاه‌های ذیربط دستور داد تا از هیچ کوششی در جهت کمک به اطفاء حریق دریغ نکنند.

این آتش‌سوزی امروز در میان تانکرهای ذخیره گازوئیل در گمرک ابونصر فراهی در خاک افغانستان به وقوع پیوست که بنا بر اعلام والی فراه افغانستان، برای مهار این آتش‌سوزی تجهیزات مورد نیاز وجود ندارد.

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ارسال نیروها و تجهیزات به افغانستان برای مهار آتش‌سوزی مرز ماهیرود، گفت: هنوز آتش به طور کامل مهار نشده است، اما نیروها در حال تلاش برای مهار سریع‌تر هستند.

اعزام نیروهای خراسان جنوبی به افغانستان 

حمید ملانوری با اشاره به اینکه آتش‌سوزی مرز ماهیرود در داخل خاک افغانستان است، اظهار کرد: علت آتش‌سوزی، شعله ور شدن دو مخزن سوخت در این منطقه بود.

وی افزود: در پی این حادثه والی فراه افغانستان اعلام کرد که تجهیزات کامل برای مهار آتش‌سوزی ندارد؛ بنابراین از خراسان جنوبی نیروهای آتش‌نشانی و تجهیزات لازم برای خاموش کردن آتش به این کشور اعزام شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه حدود یک ساعتی است که نیروها و تجهیزات استان ما به منطقه اعزام شده‌اند، اظهار کرد: هنوز آتش به طور کامل مهار نشده است، اما نیروها در حال تلاش برای مهار سریع‌تر هستند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: از نظر تجهیزات و امکانات مشکلی نداشته و هر اندازه برای مهار این حادثه وسایل و تجهیزات نیاز باشد تامین می‌کنیم.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی با اشاره به آماده باش نیروهای اورژانس، اظهار کرد: تجهیزات و نیروهای اورژانس برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی حادثه آتش‌سوزی در منطقه ماهیرود اعزام شدند.

علیرضا عباسی گفت: نیروهای اورژانس از همان ساعات اولیه به منطقه آتش سوزی در مرز ماهیرود اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه در دقایق اولیه یک آمبولانس که در مرز آماده باش بود به منطقه اعزام شد، افزود: با اعلام نیاز، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و سه دستگاه آمبولانس نیز از پایگاه‌های درح، لانو و ماهیرود به منطقه اعزام شدند.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه بالگرد اورژانس نیز در حالت آماده باش است، بیان کرد: والی فراه هر اندازه که اعلام نیاز کند، توانایی تامین از نظر تجهیزاتی و نیرو داریم.

عباسی با بیان اینکه تاکنون هیچ خبری از مصدومان احتمالی حادثه در دست نداریم، یادآور شد: اتوبوس آمبولانس به بیمارستان سربیشه می‌رود تا در صورت نیاز برای انتقال مصدومان حادثه مورد استفاده قرار گیرد.

این دومین بار در دو هفته اخیر است که گمرک ابونصرفراهی میان استان فراه و خراسان جنوبی در ایران، دچار آتش‌سوزی می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند