دهمین نشست علنی از ششمین روز رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ روز یکشنبه به ریاست «محمدباقر قالیباف» در حال برگزاری است. در بررسی بخش درآمدی موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق، نمایندگان در جزء ۲ بند (الف) تبصره ۲ ماده واحده این لایحه با ۱۹۹ رای موافق این جزء را تصویب کردند.

در جزء ۲ بند (الف) تبصره ۲ ماده واحده آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های دولتی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و باقیمانده سهام متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های مشمول واگذاری را مطابق روش‌های مندرج در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی عرضه نماید و منابع حاصله را به ردیف ۳۱۰۵۰۲ واریز کند. علاوه بر روش‌های فوق و با رعایت صرفه و صلاح بیت المال، واگذاری سهام در قالب صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مشروط به اینکه مدیریت این صندوق ها بیش از ۳ سال دولتی نباشد و همچنین عرضه سهام به روش ثبت سفارش با شرایط زیر نیز مجاز است:

بر این اساس، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است سهام شرکت‌های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران را که در مالکیت دستگاه‌های اجرایی زیر نظر قوه مجریه یا شرکت های تابعه آنها و یا بانک های دولتی قرار دارند، در چارچوب روش‌های مندرج در این جزء واگذار نماید. در صورت واگذاری در قالب صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، پس از ایجاد صندوق‌های سرمایه گذاری، انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق‌ها و عرضه واحدها و صندوق‌های یادشده به عموم امکانپذیر است. عرضه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق های سرمایه‌گذاری تا سقف ۳۰ درصد مشمول تخفیف است، میزان تخفیف توسط هیات وزیران تعیین می شود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند