علیرضا رییسی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رییس جمهور و حضور دیگر اعضا، درباره وضعیت بیماری در دنیا گفت: وضعیت بیماری در دنیا وضعیت مطلوبی نیست و تا کنون بیش از ۱۱۴ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شدند و بیش از ۲میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز متاسفانه فوت کردند. در این میان کشور آمریکا سهم بسیار بالایی دارد و بیش از ۵۲۰هزار فوتی ناشی از این بیماری فقط در کشور آمریکا است. در انگلیس هم میزان مرگ و میر بالایی دارد و انگلیس در اروپا تقریبا رتبه اول را دارد.

 وی افزود: بر همین اساس محدودیت های شدیدی در کشورهایی نظیر ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس در حال اجراست و این ویروس جهش یافته که از انگلیس شروع شده همه اروپا را درگیر کرده و در انگلیس هم می توان گفت که جایگزین ویروس ووهان شده است. این درحالی است که سیستم بهداشت و درمان انگلیس و سیستم سلامت آلمان بسیار قوی هستند اما در مقابل این ویروس به زانو درآمدند.

رییسی درباره وضعیت ویروس کرونا در کشور نیز گفت: در سطح کشور خودمان هم گرچه وضعیت روند بیماری یک وضعیت تقریبا با ثباتی است اما استان خوزستان و استان چهارمحال و بختیاری از استان هایی هستند که بیمار ی در آنها افزیش یافته؛ به خصوص خوزستان که در اهواز و آبادان و برخی شهرهای دیگر که گردش ویروس جهش یافته بالاست و منجر به آن شده که تعداد زیادی از افراد مبتلا شوند و میزان بستری هم بالاست.

وی در این باره افزود: اقدامات خوبی در خوزستان شروع شده و میزان رعایت پروتکلها در دزفول و شادگان بهتر از قبل شده است و به نظر می رسد روند افزایشی بیمار تا حدودی دارد کنترل می شود. در این راستا اقدامات خوبی در بیماریابی انجام شده و در همین زمینه نیز روزانه ۱۲ هزار تست فقط در خوزستان انجام می شود. در کشور نیز بالای ۱۰۰ هزار تست در روز انجام می شود که این روند می تواند در تشخیص زودرس بیماران و اطرافیان آنها کمک کننده باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر در خوزستان ۱۱ شهر قرمز داریم که شامل اهواز، آبادان، بندرماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون وهویزه است. امیدوارم با افزایش رعایت پروتکلها بتوانیم از وضعیت قرمز در این شهرها خارج شویم.

وی گفت: در سطح کشور اکنون ۳۲ شهر نارنجی، ۲۵۱ شهر زرد و ۱۵۴ در وضعیت آبی کرونا هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برنامه واکسیناسیون علیه کووید۱۹ نیز گفت: روز پنجشنبه گذشته با حضور وزیر بهداشت در سرای سالمندان کهریزک، واکسیناسیون گروه جدید را شروع کردیم. در این دوره جدید افراد مقیم خانه سالمندان و افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی در مراکز نگهداری در سراسر کشور، جانبازان شیمیایی بالای ۵۰ درصد و بویژه جانبازان تنفسی و غسالها در آرامستانها واکسینه می شوند. علاوه بر آن باقی مانده پرسنل آی سی یو کرونا و بخشهای ویژه کرونا، بخشهای بستری کووید آزمایشگاه هایی که آزمایش کووید انجام می دهند و همچنین مراکز منتخب کووید در بخش سرپایی و بهداشت و همچنین اورژانس های بیمارستان جزو گروه جدید واکسیناسیون هستند.

رییسی گفت: امروز ۲۵۰هزار دوز واکسن سینوفارم وارد کشور می شود و در آینده نزدیک واکسنهای دیگر از جمله واکسن هندوستان وارد می شود. همچنین از سبد واکسیناسیون کووکس امروز یا فردا تاریخ وورد ۴.۲ میلیون دوز واکسن را اعلام خواهند کرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند