ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  در نشست خبری روزانه خود، مواضع جدید این کشور در رابطه با ایران و توافق هسته ای را تشریح کرد.

به گفته پرایس تهران تحت فشار قابل ملاحظه تحریم آمریکا و فراتر از آن قرار دارد.

وی با بیان اینکه «من درباره پیوستن اورژانسی آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک صحبت نمی کنم»، افزود: این کار برای ما یک تاکتیک است تا به یک هدف استراتژیک دست یابیم تا ایران هرگز نتواند تحت هیچ شرایطی به سلاح اتمی دست یابد. رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری و وزیر خارجه این را به صراحت اعلام کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: به صراحت هم گفته ایم که راه موثر در این زمینه، دیپلماسی است. به همین دلیل است که ما راه تاکتیکی را روی میز قرار دادیم که «عمل در برابر عمل» است.

پرایس با تکرار موضع واشنگتن اضافه کرد: اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود تحت برجام عمل کند، آمریکا آماده خواهد بود که اقدام مشابهی انجام دهد. سپس به دنبال تقویت و طولانی کردن آن توافق هستیم.

وی برجام را توافقی پایه و نه نهایی خواند و اظهار کرد در پی توافق بعدی هستند تا آنچه را که او «رفتارهای مخرب ایران» نامید، در برگیرد. این چیزهایی است که در رایزنی با متحدان نزدیک و شرکایمان مطرح می‌کنیم. ما بر این چالش تمرکز زیادی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون توجه به علت اصلی اقدامات جبرانی ایران، اظهار کرد: ایران خودش را از توافق دور کرده و برنامه هسته‌ای خود را در راهی که برخلاف تعهد او بوده، پیش برده است. وقتی ایران به تعهد کامل خود عمل کند، می توانیم درباره زمان بازگشت‌پذیری ایران به دستیابی به مواد شکافت‌پذیر برای سلاح اتمی و توسعه آن، صحبت کنیم.

پرایس با مرتبط دانستن برجام و افزایش زمان شکست، یادآور شد: وقتی که ایران به تعهدات خود عمل می‌کرد، زمان شکست(حرکت ایران به سمت مواد شکافت‌پذیرتسلیحاتی)، به ۱۲ ماه رسیده بود، در حالیکه پیش از برجام در سال ۱۳۹۴ این زمان فقط چند ماه بود.

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند