به نوشته رسانه‌های آمریکایی، بایدن طی اظهاراتی بعد از امضای یک دستور اجرایی در حوزه اقتصادی، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی تماس گرفته یا نه، گفت: «با او صحبت خواهم کرد. هنوز این کار را انجام نداده‌ام».

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه گزارش اطلاعاتی درباره قتل خاشقچی را مطالعه کرده، گفت «بله آن را خوانده‌ام» اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آمریکا چه زمانی این گزارش را منتشر می‌کند گفت: «همان‌طور که قبلاً گفته‌ایم، ما متعهدیم این گزارش را از طریق مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر کنیم که البته یک گزارش غیرمحرمانه است.»

وبگاه آکسیوس نیز درباره اهمیت تماس بایدن و شاه سعودی نوشت: «این تماس در صورت انجام طبق برنامه، اولین تماس تلفنی رئیس‌جمهور جدید آمریکا با پادشاه سعودی خواهد بود. گرچه انتظار می‌رود دو طرف در این تماس درباره طیف وسیعی از موضوعات رایزنی کنند، برقراری آن در آستانه انتشار گزارش جنجالی آمریکا که احتمالاً یکی از پسران پادشاه سعودی را درگیر می‌کند، به این مکالمه شکل خواهد داد».

روز جمعه، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن گزارش اطلاعاتی آمریکا که در آن نتیجه‌گیری شده «محمدبن سلمان» ولی‌عهد سعودی دستور قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را در سال ۲۰۱۸ صادر کرده، تا هفته آینده به صورت عمومی منتشر خواهد کرد.

خاشقچی روزنامه‌نگار معروف سعودی که بعد از فرار از عربستان سعودی برای واشنگتن‌ پست کار می‌کرد، دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ برای دریافت ویزا به کنسولگری سعودی در شهر استانبول مراجعه‌ می‌کند و بعد از آن ناپدید می‌شود. این روزنامه‌نگار سعودی در این محل به شکل فجیعی به قتل می‌رسد و بنا به گفته اطلاعات ترکیه جسد او تکه تکه و با کوره نابود شده است.

چهار روز پیش نیز منابع آگاه در داخل کاخ پادشاهی سعودی می‌گویند که دیوان پادشاهی و مقامات بلندپایه سعودی در حالتی شبیه آماده‌باش برای مقابله با اقدامات سیاسی آمریکا علیه محمد بن سلمان به سر می‌برند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند