اعضای تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که اخیراً به چین سفر کرده بودند، به تحریف اظهاراتشان در روزنامه «نیویورک تایمز» اعتراض کردند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی»، «پیتر داشاک» جانورشناس انگلیسی و یکی از اعضای تیم اعزامی برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا در چین، ادعاهای نیویورک تایمز را که به نقل از وی بیان شده بودند، تکذیب کرد.

داشاک در حساب توئیتری خود نوشت: «این‌ها تجربیات من در مأموریت سازمان جهانی بهداشت نبودند. به عنوان رئیس کارگروه حیوانی/محیطی با اعتماد و گشاده‌رویی همکاران چینی مواجه شدم. ما به داده‌های جدید مهم دسترسی کامل داشتیم. درک ما از راه‌های انتشار احتمالی [ویروس کرونا] افزایش یافت».

این دانشمند انگلیسی افزود: «داده‌های جدید شامل آزمایش بر روی لاشه‌ حیوانات و [مطالعات] طبیعی، اسامی تأمین‌کنندگان کالاهای بازار هوانان، تحلیل میزان مرگ و میر در [استان] هوبی، طیف علائم مشابه کووید در ماه‌های قبل [از اعلام رسمی شیوع]، توالی‌های داده‌های مربوط به اولین موارد ابتلا و مکان‌های بازدیدشده هستند و به زودی تمام آن‌ها منتشر می‌شوند».

«تیا فیشر» اپیدمی شناس دانمارکی و دیگر عضو این تیم تحقیقاتی در پاسخ به توئیت داشاک نوشت: «این‌ها تجربیات من نیز نبودند. ما روابط خوبی با تیم چینی داشتیم و این اجازه را داشتیم که بحث‌های داغی داشته باشیم که نشان‌گر عمق درگیری با فضای کار بود. اظهارات ما عامدانه تغییر کرد تا بر این کار علمی مهم سایه انداخته شود».

داشاک نیز تأکید کرد، اظهارات همکارانش «به طور گزینشی تحریف شدند» تا با خط روایت روزنامه نیویورک تایمز مطابقت پیدا کنند. او در ادامه نوشت: «نیویورک تایمز شرمت باد!»

علاوه بر نیویورک تایمز، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا گفت این کشور «نگرانی‌های عمیقی» درباره تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در چین دارد.

سفارت چین در واشنگتن در واکنشی بیان داشت، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا نهادهای چندجانبه از جمله سازمان جهانی بهداشت را تضعیف کرد و حالا دولت «جو بایدن» نیز «طوری رفتار می‌کند که گویی هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاده‌اند و انگشت اتهام را به سمت کشورهایی می‌گیرد که صادقانه از سازمان جهانی بهداشت حمایت کرده‌اند».

شبکه «سی‌جی‌تی‌اِن» چین نیز در یادداشتی جداگانه، «تداوم فریب، انحراف و سیاسی‌کاری توسط آمریکایی‌ها» را محکوم کرد.

به نوشته روزنامه «دیلی میل»، نتایج یک نظرسنجی در میان کارکنان نیویورک تایمز نشان می‌دهد ۴۹ درصد از کارکنان این روزنامه اعتقاد دارند که نمی‌توانند به شکل آزادانه به تبادل دیدگاه در این نهاد بپردازند و از به زبان آوردن طرز تفکرات خود بیم دارند.

طبق این نظرسنجی، عدم ملاحظات نژادی و جنسیتی در این روزنامه، نسبت به سال گذشته میلادی، با ده درصد کاهش مواجه بوده است.

هیأت اعزامی سازمان جهانی بهداشت در شهر «ووهان» چین، شهری که اولین نمونه‌های کرونا در آنجا شناسایی شد، موفق نشد منشأ این ویروس را مشخص کند اما این فرضیه را که این ویروس از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان به بیرون نشت کرده باطل کرد.

تحقیق درباره منشأ ویروس کرونا در ماه‌های گذشته یکی از زمینه‌های تلاش مقام‌های دولت آمریکا برای فشار بر چین بوده است. مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از لفظ «ویروس چینی» به جای نام «کرونا» استفاده می‌کردند.

چین علی‌رغم استقبال از تحقیقات سازمان جهانی بهداشت گفته تحقیق درباره شیوع این بیماری نباید به مرز‌های این کشور محدود شود. در ماه‌های گذشته شواهد پراکنده‌ای از وجود این ویروس در برخی نقاط دنیا قبل از کشف آن در ووهان یافت شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند