سعید اسلامی بیدگلی تصمیم محدود سازی دامنه نوسان و برخی دیگر از تصمیمات سازمان و شورای عالی بورس را دلیل مثبت شدن جو چند روز اخیر در بازار سرمایه دانست.

وی با بیان اینکه مفهوم "دامنه نوسان" به تازگی در بورس ایجاد شده است، گفت: در شرایط عادی ارزش شرکت‌ها بیش از یک میزان، کاهش یا افزایش پیدا نمی‌کند که این میزان برای شرکت‌های بورسی ۵ درصد بوده است.

او افزود: در زمانی که نگرانی‌های جدی برای کاهش ارزش سهام ایجاد شد، رفتارهای هیجانی بیش از رفتارهای بنیادی بر معاملات تاثیر می‌گذاشت و لذا پیشنهادِ کاهش دامنه نوسان جدی شد.

اسلامی بیان کرد: بسیاری از فعالان بازار سرمایه از جمله بنده معتقدیم کلا دامنه نوسان باید تعادل بخشی را سهل نماید.

او در عین حال گفت: در دورانی که رفتارهای هیجانی بیشتر بود و کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار سیاسی و جو اقتصادی صورت می‌گرفت، مجددا پیشنهاد کاهش دامنه نوسان مطرح شد که منفی و مثبت ۲ درصد را در بر گرفت.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: در نهایت قرار شد دامنه منفی، که کاهش قیمت‌ها را نشان می‌دهد به منفی دو درصد کاهش یابد و دامنه مثبت نیز به مثبتِ ۶ درصد برسد تا سیگنالی بلند مدت برای باز شدن دامنه نوسان باشد.

او افزود: وقتی دامنه کاهش می‌یابد، چالش فزونی می‌گیرد. اما اگر اتفاقی درباره یک صنعت یا شرکت بیفتد که نیاز به کاهش ۱۵ درصدی داشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در اینجا بسیاری فعالان بورس مخالف اتخاذ تصمیم بر اساس دامنه نوسان هستند و معتقدند وقتی دامنه نوسان وجود ندارد، رسیدن سهام به قیمت ذاتی، سریع‌تر انجام می‌شود.اسلامی ادامه داد: وقتی دامنه نوسان کاهش یابد ممکن است به کاهش نقد شوندگی سهام منجر شود؛ اما تصمیم محدود کردن دامنه نوسان در برخی دیگر از بورس‌های دنیا نیز وجود دارد، برای کوتاه مدت اتخاذ می شود.

این مقام مسئول به بیان دیگر این تصمیم را به معنای اعمال نوسان دامنه محدود برای بلند مدت در بازار سرمایه ندانست و گفت: در این میان بیشتر معاملات ناشی از رفتارهای هیجانی بود و حتی وقتی خبر خوبی برای یک شرکت اعلام می‌شد، بدلیل جو روانی منفی در بازار، سهام‌های مطلوب نیز با کاهش قیمت روبرو شد.

او گفت: تصمیم محدود سازی دامنه نوسان را یکماهه است و به نظر می‌رسد مجموعه تصمیمات سازمان بورس اوراق بهادار و شورای عالی بورس گرفتند، جو چند روز اخیر را در بورس مثبت کرده است.

این فعال بازار سرمایه ابراز امیدواری کرد بازار هرچه سریع‌تر به تعادل برسد و تصمیمات بهتری درباره دامنه نوسان اتخاذ گردد.

او ادامه داد: نوسانات در ذات بازار سرمایه است، ولی بخشی از آن ناشی از اتفاقات بیرونی می‌باشد.

اسلامی در پایان افزایش و کاهش قیمت دلار و برخی انتظارات از بورس را خارج از اختیار ارکان فعال در بازار سرمایه دانست و گفت: دولت باید تصمیماتی در جهت ثبات کلی اقتصاد بگیرد تا ثبات را به بازار سرمایه هم باز گرداند.

محدودیت دامنه نوسان سهام در بورس یک ماهه است

تصویر اطلاعیه بورس ارواق بهادار تهران درباره تغییر در دامنه نوسان روزانه قیمت در بورس

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند