ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه پنج‌شنبه‌شب در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «تی‌آرتی» گفت که این کشور از موضع خود در خرید سامانه روسی اس ۴۰۰ عقب‌نشینی نخواهد کرد.

به دنبال امتناع آمریکا از تحویل سامانه‌های پاتریوت به ترکیه، مقامات این کشور از روسیه اس ۴۰۰ خرید کردند که همین مسئله باعث تنش بین آنکارا و واشنگتن شد. 

آمریکا برای تنبیه ترکیه و به بهانه افشای اسرار و کدهای جنگنده‌های اف ۳۵ خود توسط این سامانه‌ها، آنکارا از پروژه تولید این پرند‌ه‌ها کنار گذاشته است. 

به گزارش سایت خبری «تی‌۲۴»، کالین همچین درباره روابط کشورش با آمریکا با روی کار آمدن بایدن گفت که احتمالا رؤسای جمهور دو کشور طی روزهای آینده گفـت‌‌وگو کنند.

سخنگوی اردوغان به موضوعات اختلافی بین ترکیه و آمریکا اشاره کرد و گفت که این کشور باید از شبه‌نظامیان سوری (یگان‌های مدافع خلق) که زیر مجموعه پ.ک.ک است، حمایت نکند و به این حمایت‌ها پایان دهد.

کالین از مواضع کشور در قبال قبرس و راهکار دو کشوری در این جزیره و تغییر قانون اساسی ترکیه حمایت کرد و گفت که یکی از کوتاهی‌های نظام سیاسی این کشور این بود که از سال ۱۹۵۰ موفق به تدوین قانون اساسی مدنی نشده است.

اخیرا ادوغان گفته است که تصمیم دارد قانون اساسی ترکیه را بر اساس قانون و نظام ریاست جمهوری تغییر دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند